Özel sağlık sigortasının gelişme potansiyeli üzerine tüketici görüşlerinin belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determining the opinions of consumers on the potential of development of private health insurance: Sample of Ankara province
  1. Tez No: 537240
  2. Yazar: HAKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, İşletme, Health Care Management, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, özel sağlık sigortasının gelişme potansiyelini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Ankara ilinde, vatandaşların özel sağlık sigortası hakkında bilgi ve görüşlerini almak için Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Keçiören'de yaşayan 410 kişiye anket uygulanmıştır. Anket çalışması kapsamında katılımcılara, demografik özelliklerini tespit etmek amacıyla 16 soru ve özel sağlık sigortası hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla beş alt faktörü bulunan 5'li Likert tipi 32 adet önerme yöneltilmiştir. Bu alt faktörler, özel sağlık sigortası ile ilgili görüşler, özel sağlık sigortası vatandaş memnuniyeti, özel sağlık sigortası çeşitleri hakkındaki düşünceler, özel sağlık sigortasını yaptırmayı etkileyen olumlu ve olumsuz etmenlerdir. Anket sonucunda elde edilen verilerin incelenmesinde SPSS programı aracılığıyla Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans (Anova) ve Hochberg's GT2 testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, özel sağlık sigortasının gelişim potansiyeli ile cinsiyet, yaş, meslek, sağlık sorunu yaşandığında gidilen sağlık kurumu, tamamlayıcı sağlık sigortasını duyma ve seyahat sağlık sigortasını duyma arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the purpose of determining the development potential of private health insurance. With this purpose, a questionnaire was applied to 410 individuals living in Ankara Province in Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan and Keçiören to obtain opinions of citizens on private health insurance. In the frame of this survey, 16 questions were asked to the participants to determine their demographic characteristics and 32 propositions with 5-point Likert scale with five sub-factors were asked to determine their opinions on private health insurance. Such sub factors include the opinions on private health insurance, satisfaction of citizens with the private health insurance, ideas on the types of private health insurance and positive of negative factors affecting taking out a private health insurance policy. When examining the data obtained through the questionnaire, SPSS program was used to apply Independent Sample T-Test, One-way Variance (ANOVA) and Hochberg's GT2 tests. It was concluded in the study that there are significant differences in the development potential of private health insurance based on gender, age, occupation, the healthcare institution visited in case of any health problems, being informed about the supplementary health insurance and travel health insurance.