Varoluşsal kaygıların görsel açılımları
Visual explanation of existential anxiety
- Tez No: 537731
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP KARAMANOĞLU EMMUNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanın kendi varlığını sorgulaması, geçmişten bu yana değişmeyen bir ihtiyaç olmuştur. İnsan, kendini bilme ve varlığını anlamlandırma yolunda ilk önce“Ben neyim?”sorusuna cevap arar. Bu çalışmada, insanın varoluşunun sırları sorgulanmıştır. İnsan, kimlik ve apoletlerinden sıyrıldığında geriye kalan nedir? İnsanın ne olduğunun anlaşılmak istenmesinin amacı, sanatçının ne olduğuna cevap aramak ve bu bağlamda sanatçının yolculuğunda kendisinde gerçekleşen değişimleri gözlemlemektir. Bu soruya cevap aranırken insanı 'ben' yapan diğer hakikatlerin ne olduğu araştırılarak felsefe, mitoloji, doktrinler, masallar ve toplumsal hikâye ve anlatılardan faydalanılmıştır. Pamuk Prenses masalında yedi cüceler bir dağın madeninde çalışırlar. Maden işlenecek cevherin bulunduğu yerdir. Yedi cüce, yedi çakra, yedi uyurlar. Tüm bu anlatılarda üzerinde durulan, insanda mevcut olan ve işlenmesi ya da uyandırılması gereken cevher ya da hakikattir. Bu araştırmada sanatçının kendi gerçekliğinin sırlarını çözmesinin, kendi sanatına etkileri sorgulanmıştır. İç sesin ya da ruhun insan bilincindeki imgesel dönüşümleri sanat ve sanatçı bağlamında incelenmiştir.“Ben neyim?”sorusuna cevap arayan sanatçı ya da insan, öleceğini bilen bir varlık olarak, daha mutlak, zamana ya da koşullara göre değişmeyen bir cevaba ulaşmaya çalışır. Bu sorunun cevabı ile kimliklerinden ve bildiklerinden sıyrılıp, varlığını bedensel olarak açıklamaktan öte, ruhsal olarak açıklama ihtiyacı içindedir. İşte burada mitler ve doktrinler o sonsuz ve sınırsız gerçeklikten haber verir. Günümüzde her alandaki hızlı değişimin insan üzerinde yarattığı karmaşa yerine, bu kaynaklar insana huzur verici mutlak bir gerçeklik sunar. Sanatçılar üretim sürecinde bu yüzleşmenin arzusunu duyar. Bu yüzden arayışları ve yolculukları sürekli devam eder. Bu arayış, sanatçının sezgilerini harekete geçiren ve merakını sürekli canlı tutan bir heyecan yaratır. Sanat, bu yolculuğun en tabii sonucudur. Sanatçının kendini ifade biçimindeki özgünlüğü, kendi gerçekliğine ve bulduğu cevaplara yakınlığı ile doğru orantılıdır
Özet (Çeviri)
Questioning has been an unchanging need of a human from past to present. A human first seek an answer for the question“who I am?”in his path of self-discovery and sense-making his own existence. The study questions the secrets of human existence. What is left when a human leaves his identity and epaulettes? The aim of understanding who he is for a human is to find an answer to who an artists is and to observe the changes occurring in him in his journey. Philosophy, mythology, doctrines, tales, common stories and narrations are benefitted researching other truths that make a human“me”when searching for an answer to this question. The seven dwarfs work in mine of a mountain in Snow White. Mine is a place of ore processing. The seven dwarfs, seven chakras, seven sleepers. The focus point in all of this narrations is the ore or truth that is need to be processed or revealed in a human. The study questions the effects of solving an artists own secrets of reality on his own art. Imaginative transformation of inner voice or soul in human consciousness are analyzed in terms of art and artist. An artist or a human who looks for an answer to“who am I?”tries to find an unchanging answer which is more absolute and does not change depending on time or conditions as a living creature that will die. The answer of this question makes a human elude his identities and ken, and a human is in need of explaining his existence spiritually rather than physically. At this point, myths and doctrines inform us about this eternal and limitless reality. These sources present human a peaceful and absolute reality rather than the complexity arose due to fast change in every field today in human. Artists desire this confrontation when producing. Therefore, their seeking and journey continue all the time. This seeking creates an excitement that triggers an artist's instincts and keep their curiosity alive continuously. Art is the most natural result of this journey. The originality of an artist in expressing himself is directly proportional to his reality and the proximity to the answers he finds.