J. D. Salinger'ın Franny ve Zooey adlı kitabından esinlenilen F&Z oyununda Lecoq Pedagojisi etkisi
Using Lecoq Pedagogy to adapt F&Z play inspired by J. D. Salinger's Franny and Zooey
  1. Tez No: 877413
  2. Yazar: EZGİ YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, fiziksel tiyatronun evrimini tarihsel bir bakış açısıyla inceler ve Lecoq öncesi dönemdeki fiziksel tiyatro pratiklerine odaklanır. Aynı zamanda, Lecoq'un pedagojik yaklaşımını anlamak için kaynak materyallerine vurgu yapar ve Lecoq'un pedagojik yaklaşımını nasıl adapte ettiğini araştırır. Tez, pedagojinin genel kapsamını araştırırken, bu metodolojinin oyuncular üzerindeki etkilerinin değişimine işaret eder. Ayrıca, tezin ana odak noktası, J. D. Salinger'ın“Franny ve Zooey”adlı eserinin sahneye uyarlanmasında Lecoq'un materyallerinin nasıl kullanıldığını inceler. Bu bağlamda yapılan analizler, oyunun yaratımı, gelişimi ve sahneye aktarımını hem yönetmen hem de oyuncu bakış açılarıyla ele alır. Bu çalışma, edebi bir metnin pedagojik materyaller kullanılarak nasıl performansa dönüştürüldüğünü detaylı bir şekilde ele alır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of physical theater from a historical perspective, focusing on pre-Lecoq era physical theater practices. It also emphasizes source materials to understand Lecoq's pedagogical approach and investigates how Lecoq adapted his pedagogical approach. While exploring the general scope of pedagogy, the thesis highlights the changing effects of this methodology on actors. Furthermore, the main focus of the thesis is to examine how Lecoq's materials were used in adapting J.D. Salinger's“Franny and Zooey”for the stage. The analyses conducted in this context address the creation, development, and staging of the play from both directorial and actor perspectives. This study thoroughly examines how a literary text is transformed into performance using pedagogical materials.