Animasyon destekli öğretimin öğrencilerin müzik dersi akademik başarısına etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of animation assisted instruction on the academic achievement of music course in music lessons
  1. Tez No: 538140
  2. Yazar: MUZAFFER ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanı amacı“Animasyonun Ortaokul 7. Sınıf öğrencileri Müzik Dersi Çalgı ve Çalgı Toplulukları Ünitesindeki Müzik Dersi Akademik Başarıları Üzerine Etkisi”ni incelemektir. Çalışmada müzik dersinde animasyonun önemine değinildikten sonra yurt dışında ve içinde konu ile ilgili olan önemli çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın yöntem bölümünde araştırma modeli, araştırmacının özellikleri, araştırmacının ortamı, deneklerin özellikleri, başarı testi, animasyonun hazırlık, gelişme ve tasarım aşamaları anlatılmıştır. Uygulama aşamasında deney ve kontrol grubuna ön başarı testi, uygulama sonrasında da başarı testi uygulanmış, çıkan sonuçlar analiz yöntemleri ile ilişkilendirilerek esaslar hakkında bilgi verilmiş ve problemlere ilişkin analizler tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul 7. Sınıf çalgı ve çalgı toplulukları ünitesinde animasyon kullanımının müzik derslerinde anlama ve kavrama düzeyinde başarıyı artırıcı nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to examine the affects of the animation on the achievements of the Secondary School 7th grade students in the“Music Lesson Instruments and Band of Instruments”unit. After touching upon the significance of the animation in Music Lessons, it has been given place to some significant works that have been related to the subject domestically and abroad in the researches that forming the last chapter of the conceptual frames. It has been explained that the working model of the master's thesis research , features of the researcher, environment of the researcher, features of the subjects, achievement test, the preperation, development and design stages of the animation.in the chapter titled“Method”. At the execution stage, the experiment and control group has been tested through pre-achievement test. And after that the group has been tested through achivement test. It has been given information about the essentials associating them with the analysis methods of the findings. And it has been given place to the comments that have emerged in the light of analysis related to the problems. In the chapter tittled“Results and Suggestions”, the results that have been achieved through the analysis made have been lined. It has been given place to the suggestions within the context of the affects of the animation usage in education to the student success by the results of these analyses. As a result of the research, it was concluded that the use of animation instrument and musical ensembles unit in the 7th grade increases comprehension level in the music course process.