Kaside geleneği içinde serv redifli kasidelerin ontolojik analiz yöntemi ile incelenmesi
Prophet noah in classical Turkish literature
- Tez No: 538339
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Klâsik Türk edebiyatı alanında ebebî metinlerdeki anlam ve değeri ortaya koymak için yapılan çalışmalar genellikle metin tespiti, metin tedkiki, metin şerhi, metin izahı, metin tahlili, metin tenkidi, metin çözümlemesi, metin açıklaması, metin eleştirisi ve edebiyat tarihi bilim alanlarında yapılmaktadır. Bugün artık yatay çalışmaların yanında dikey çalışmalar yapılmakta ve klâsik yöntemlerin yanında modern yöntemler de kullanılmaktadır. Söz konusu modern metin çözümleme yöntemlerinden biri olan ontolojik analiz yöntemi edebî eserde varlık tabakaları teorilerini esas alan yeni bir inceleme tekniğidir.Bu tekniğe göre önce metnin ön yapı (şekil) unsurları tespit edilecek ardından arka yapı (muhteva) içerisinde yer alan anlam, obje, karakter ve alınyazısı isimli dört varlık tabakasında gerçekleşecektir.Ontolojik analiz yöntemi Klâsik Türk şiirinde daha önce gazeller üzerinde uygulanmış olmasına rağmen herhangi bir kasideye uygulanmamıştır. Bu tez çalışmasında şimdilik tespit edilen (ve daha sonra elde edilmesi muhtemel) serv redifli kasideler ele alınıp incelenecektir.Çalışmanın evrenini Klâsik Türk edebiyatı, örneklemini ise bu gelenek içinde yüzyıllara göre söylenmişserv redifli kasideler teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
In the field of classical Turkish literature, the studies to reveal the meaning and value of the literary texts are generally made in the fields of text determination, text research, text annotation, text explanation, text construction, text animadversion, text analysis, text description, text criticism and literature history.Today, besides horizontal studies, vertical studies are carried out and modern methods are used besides classical methods.Ontological analysis method, which is one of the aforementioned modern methods of text analysis, is a new analysing technique based on themode of existence theories in the literary work.According to this technique, the pre-structure (figure) elements of the text will first be determined, then the back structure (content), will exist within the four layers of assets named meaning, object, character and fiction.The method of ontological analysis was applied to the ghazals in Classical Turkish poetry before, but it was not applied to any qasidas.In this thesis, qasidas with cypress redif, which are determined for the time being (and possible to be obtained subsequently) will be reviewed and analysed. The classical Turkish literature will constitute the universe of the study while the qasidas with cypress redif which have been narrrated according to centuries in this tradition will constitute the sample of it.