Türk romanında Mevlânâ algısı
Perception of Rumi in Turkish novel
  1. Tez No: 538341
  2. Yazar: NURAN BALTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 659
Özet
“Türk Romanında Mevlânâ Algısı”adlı çalışmamızda Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin hayatı, eserleri ve öğretilerinin yer aldığı yirmi beş roman incelenmiştir. Tespit edilen bu romanlarda Mevlânâ'nın yazarlar tarafından nasıl bir algı ile anlatıldığı, bu algı etrafında kurgulanan Mevlânâ portreleri ve işlenen temler ekseninde Mevlânâ'nın duygu ve düşünce dünyasını ortaya çıkarmak çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Bu temel etrafında kaynak eserler taranmış, romanlar tahlil yöntemi ile incelemeye tâbi tutulmuş ve elde edilen bilgiler mukayese edilerek benzerlikler ile farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Çalışmamıza bir hazırlık oluşturan“Giriş”bölümünde Mevlânâ ile ilgili edebî ve ilmî çalışmalar üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde kaynak eserlerden hareketle Mevlânâ'nın hayatı ve eserleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, romanların konuları ve olay örgüleri; Mevlânâ'nın romanlardaki fizikî ve rûhî portreleri ve eserlerdeki temler incelenmiştir.“Sonuç”bölümünde çalışma boyunca elde edilen bulgular yazılmıştır. Elde edilen bu sonuçlarla Türk fikir ve kültür hayatının önemli bir parçası olan Mevlânâ'yı anlama ve tanıma bakımından bundan sonra yapılacak araştırmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Twenty five novels which involve in life, works and dicipline of Rumi have been analyzed in the study called“Perception of Rumi in Turkish Novel”. How perceptively Rumi is expressed by authors in these ascertained novels, Rumi portraits fictionised around this perception and revealing Rumi's world of sensation and thoughts in the axis of handled themes is the basis of our study. Resource works have been scanned around this basis, novels have been examined through the method of analysis and similarities and differences have been revealed by comparing the obtained knowledge. In the inroduction part which forms a preparation to our study, literal and scientific works related to Rumi have been emphesized. In the first part the life and works of Rumi have been explained with reference to the resource works. In the second part, the subject and plotline of the novels; Rumi's physical and pscychological portraits in the novels and themes of the works have been examined. In the conclusion part the findings obtained throughout the study have been written. By means of these results gathered, the contrubution to researches that will be carried out hencefoth with regards to understanding and recognition of Rumi who is an important part of Turkish thinking and cultural life has been aimed.