Rewriting the bildungsroman: A postcolonial analysis of Jhumpa Lahiri's The Namesake and The Lowland
Bildungsroman'i yeniden yazmak: Jhumpa Lahiri'nin the Namesake ve The Lowland eserlerinin postkolonyal analizi
- Tez No: 538484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE ERSİN TUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Hint asıllı Amerikalı yazar Jhumpa Lahiri'nin 2003 tarihli romanı The Namesake ve 2013 tarihli romanı The Lowland'de tasvir edilen göçmen karakterlerin yaşadığı kültürel değişim ve kimlik değişimini incelemektedir. Bu çalışma, kimlik kavramının aktarılan ve milli bir kavram olmadığı, aksine kültürel değişim ve kültürel farklılaşma aracılığı ile kazanıldığını ortaya koymaktadır. Bu değişim süreci romanda tasvir edilen birinci ve ikinci kuşak göçmen ailelerin Amerikan toplumunun içinde yaşayan Hintli göçmenler olarak geçirdikleri değişim ve edindikleri yeni, Amerikanlaşmış kimlikler aracılığı ile tartışılacaktır. Bu tartışma Homi K. Bhabha'nın kimlik ve kültür ve kültürel kolonileşme üzerine teorileri ışığında yürütülecektir. Romanların Bildungsroman ismi verilen formata uygun yazılmış olmaları ve bu formatın kullanıldığı eserdeki karakterlerin hayat çizgisini, hem fiziksel hem duygusal gelişim süreçlerini yansıttığı göz önünde bulundurularak, karakterlerin gelişim süreçlerinin takibi daha da gözle görülebilir halde gelecektir. Bu iki romandaki karakterlerin Amerikan toplumunda geldikleri son nokta, yaşadıkları başkalaşım ve edindikleri yeni kimlikler detaylı olarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will analyze the cultural change and development of an identity in the novels of Indian-American author Jhumpa Lahiri, The Lowland and The Namesake, through exposing to an alien culture by immigration. The notion of dual identity, cultural colonialism, postcolonialism and the form of Bildungsroman will be discussed and analyzed in detail. The aim of this study is to underline that the concept of identity is not national or pre-given, and that it is an alterable and re-creatable notion through the cultural exchange and cultural differences. The cultural transformation and the development of identity of the first and second generation immigrants and the immigrant experience will be discussed in the light of Homi K. Bhabha's theories on identity, culture, cultural colonialism and the structure of Bildunsgroman which contributes to the notion of development as it depicts the life span of its protagonist.