Laurent serileriyle ilişkili riordan sıraları üzerine
On the riordan arrays associated with the Laurent series
- Tez No: 538595
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılan temel tanımlar ve teoremler ile bir Riordan sıralısının matris gösterimi verilmiştir. İkinci bölümde, Tian-Xiao He' nin 2011 yılında yaptığı makale çalışması incelenmiş ve genelleştirilmiş Sheffer-Tipi grupların Laurent serisinden Riordan sırasını nasıl oluşturdukları gösterilmiştir. Üçüncü bölümde bir önceki bölüme dayanarak Tribonacci katsayılı Laurent serisinin tersi bulunmuş ve matris gösterimi yapılmıştır. Daha sonra Tribonacci katsayılı Laurent serisinin R¯' nin Appell, Lagrange ve Bell alt gruplarına uygulanmıştır. Son olarak 3.mertebeden Gopala-Hemachandra (GH) dizisi katsayılı Laurent serilerinin ve Tribonacci katsayılı polinom dizilerinin matris gösterimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first part, the basic definitions and theorems used in the other sections and the matrix representation of a Riordan arrays were given. In the second chapter, the article of Tian-Xiao He in 2011 was examined and it was shown how generalized Sheffer-Type groups created the Riordan arrays from the Laurent series. In the third chapter, the inverse of the Laurent series with Tribonacci coefficient was applied in Appell, Lagrange and Bell subgroups of R¯. Finally, a matrix representation of the Laurent series with the 3rd order Gopala- Hemachandra (GH) sequence coefficient and of the polynomial sequences with Tribonacci coefficients were performed.