Isıl işlem görmüş sucuğun bazı fizikokimyasal ve tekstürel özellikleri
Some physicochemical and texture properties of heat treated sucuk
  1. Tez No: 538621
  2. Yazar: SİNEM SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma, ısıl işlem görmüş sucuğun bazı fizikokimyasal ve tekstürel özelliklerinin belirlenerek aralarındaki korelasyonların tespit edilmesi amacıyla kurulmuş ve yürütülmüştür. Bu kapsamda piyasada bulunan 10 farklı firmaya ait 30 ısıl işlem görmüş sucuğun pH, aw, nem, yağ ve tuz içerikleri ile tekstür profil analizi (TPA) parametreleri belirlenmiş ve bu değerler arasındaki korelasyonlar Pearson korelasyon testi ve temel bileşen analizi (PCA) kullanılarak incelenmiştir. Isıl işlem görmüş sucukta ortalama pH ve aw değeri ile nem, yağ ve tuz içeriklerinin sırasıyla 4,37-5,43, 0,918-0,942, %39,87-47,88, %30,65-40,43 ve %2,86-4,49 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was established and carried out to determine the some physicochemical and textural properties of heat treated sucuk and correlation between these properties. In this context, pH, aw, moisture, fat and salt contents and Texture Profile Analysis (TPA) parameters of 30 heat treated sucuk belonging to 10 different companies in the market were determined and correlations between these values were examined using Pearson correlation test and Principal Component Analysis (PCA). The average pH, aw, moisture, fat and salt contents of heat treated sucuk varied 4.77 to 5.43, 0.918 to 0.942, 39.87 to 47.88%, 30.65 to 40.43% and 2.86 to 4.49%, respectively.