Tam öğrenme yöntemiyle yapılan öğretimin 6. sınıf matematik dersinde öğrencilerin akademik başarıları ve tutumlarına etkisi
The effect of teaching by mastery learning method on the academic achievement and mathematic attitude of 6th grade mathematic course
- Tez No: 538626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada tam öğrenme yöntemiyle yapılan öğretimin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul İli'nde 2017-2018 eğitim öğretim döneminde bir ortaokulda öğrenimini sürdüren altıncı sınıf öğrencilerine tam öğrenme yöntemiyle“Kesirler”konusu anlatılmıştır. Deney ve kontrol grubuna başarı ve tutum ön test ve son testleri uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda tam öğrenme yöntemiyle yapılan öğretimin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematik tutumlarına anlamlı ve olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of teaching by mastery learning method on academic achievement and mathematics attitudes of middle school students. The“Fractions”topic was explained to the sixth grade students who continue their education in a secondary school in the city of Istanbul in 2017-2018 education period by mastery learning method. Success and attitude pre-test and post-test were applied to the experiment and control group. As a result of the study, it was determined that teaching by mastery learning method had significant and positive effect on the academic achievement and mathematics attitudes of middle school students.