İlk kez baba olanlara verilen telefonla kısa mesaj desteğinin doğum sonu kaygı, depresyon ve özgüvene etkisi
The effect of text message support on postpartum anxiety, depression and self reliance for the first time father
- Tez No: 538628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma, ilk kez baba olanlara verilen telefonla kısa mesaj desteğinin doğum sonu kaygı, depresyon ve özgüvene etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel türde yapılan araştırma, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsünde yer alan lohusa ve ameliyat servislerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini ilk kez baba olan 124 kişi (62 deney, 62 kontrol) oluşturdu. Veriler Ekim 2017- Mart 2018 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Pharis Özgüven Ölçeği (PÖÖ) ile toplandı. Deney grubunda yer alan babalara doğumdan sonra altı hafta boyunca toplam 30 kısa mesaj gönderildi. Verilerin istatiksel analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, bağımlı ve bağımsız gruplarda t test kullanıldı. Bulgular: Girişim sonrası deney grubunun SKÖ puan ortalamasının kontrol grubundan daha düşük olduğu, puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of text message support on postpartum anxiety, depression and self reliance for the first time father. Material and Method: The research conducted in the semi experimental type with pre-test and post-test control group was carried out in lohusa and surgery services located in Beydağı Campus of Malatya Education and Research Hospital. The sample consisted of 124 fathers for the first time (62 experiments, 62 controls). The data were collected between October 2017- March 2018 by using Personal Information Form, Trait Anxiety Inventory (SCI), Beck Depression Inventory (BDI) and Pharis Self Reliance Inventory (PSI). A total of 30 text messages were sent to the fathers in the experimental group for six weeks after birth. No attempts were made to the control group. In the statistical analysis of the data, descriptive statistics, t test were used in dependent and independent groups. Results: After the intervention, the mean score of the experimental group was lower than the control group and the difference between the scores was not statistically significant (p>0.05).