Hipertansif hastalarda, anestezi indüksiyonunun, serebral doku oksijen satürasyonuna etkisi
In hypertensive patients, effect of induction of anesthesia on cerebral tissue oxygen saturation
  1. Tez No: 538654
  2. Yazar: YASİN TAŞKALDIRAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM ŞEN, UZMAN TUĞBA AŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Hipertansiyon toplumda dolasıyı ile anestezi alan hastalar arasında sık karşılaşılan bir durumdur. Hipertansif hastalarda otoregülasyon eğrisinin sağa kayması nedeniyle hipotansiyona karşı normotansiflerden daha duyarlı hale gelmektedir. Bu konuyla ilgili olarak anestezi indüksiyonu kaynaklı hipotansiyonun beyin doku oksijenizasyonuna etkisi normotansif hastalarda çalışılmış fakat hipertansif hastalarda hipotansiyonun beyin oksijenizasyonuna etkisini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda ise anestezi indüksiyonuna yanıt olarak görülebilen hipotansiyonun, serebral otoregülasyonu bozulmuş olabilecek hipertansif hastalarda, beyin doku oksijen satürasyonuna etkisini near-infrared spektroskopi ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı, 05.12.2017 tarihinde 2017-12/02 karar no ile alınmıştır. (Clinical trial numarası: ACTRN12618000506291) ASA I-III olan, 18 yaş üstü ve genel anestezi uygulanacak toplam 200 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçümler; anestezi indüksiyonundan önce hasta oda havasında solurken, anestezi indüksiyonunu takiben kirpik refleksi kaybolduktan sonra, entübasyonun hemen arkasından ve cerrahi başlayana kadarki 5., 10. ve 15. Dakikalarda tekrarlandı. Hastalar normotansif ve hipertansif gruplara ayrılarak değerlendirildi. Hastaların sistolik arteriyal kan basıncı, diyastolik arteriyal kan basıncı, ortalama arteryal kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu ve serebral doku oksijen satürasyonu kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş açısından farklılık ortaya çıktı(p:0,000). Ancak serebral doku oksijen satürasyonu ve yaş arasında yapılan analizde korelasyon bulunmadı (r:0,015, p:0,596). Anestezi indüksiyonu ile her iki grupta ortalama arteryal kan basıncında düşüş görülmüştür(p:0,014). Bu değişikliklerle beraber normotansif ve hipertansif gruplar arasında beyin doku oksijen satürasyonu değişimi açısında anlamlı bir fark bulunmadı(p:0,31). Sonuç: Tedavi altındaki hipertansiyon tanılı hastalarda anestezi indüksiyonuna bağlı hipotansif yanıt, normotansif hastalara göre anlamlı olarak daha fazla olmasına rağmen, beyin doku oksijenizasyonunda fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension is a common condition among population and anesthetized patients in the community. In hypertensive patients, the autoregulation curve shifts rightward and patients become more sensitive to hypotension than normotensive ones. In this respect, hypotension induced by anesthesia induction has been studied in normotensive patients for the effects on brain tissue oxygenation, but there is no study examining the effect of hypotension on brain oxygenation in hypertensive patients. In our study, the aim is assess the effect hypotension seen in response to anesthesia induction on brain tissue oxygen saturation on near-infrared spectroscopy in hypertensive patients who may have impaired cerebral autoregulation. Materials and Methods: Ethics committee approval was obtained on 05.12.2017 with the decision no: 2017-12/02 (Clinical trial number: ACTRN12618000506291). A total of 200 patients with ASA I-III , over 18 years of age and under general anesthesia were included in the study. Measurements; the patient was left breathing in room air, after induction of anesthesia, the lash reflex disappeared following induction of anesthesia and after intubation and at the 5th, 10th, and 15th minutes of before surgery. The patients were divided into normotensive and hypertensive groups. Patients' systolic arterial blood pressure, diastolic arterial blood pressure, mean arterial blood pressure, peripheral oxygen saturation and cerebral tissue oxygen saturation were recorded. Results: There was a difference in age between groups (p: 0,000). However, there was no correlation between cerebral tissue oxygen saturation and age (r: 0,015, p: 0,596). Anesthesia induction decreased the mean arterial blood pressure in both groups (p: 0.014). With these changes, there was no significant difference in brain tissue oxygen saturation between the normotensive and hypertensive groups (p: 0,31). Conclusion: Although hypotensive response due to anesthesia induction in patients with treated hypertension was significantly higher than normotensive patients, there was no difference in brain tissue oxygenation.