Mallampati skorlamasına etki eden anatomik yapıların antropometrik ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anthropometric and cone-beam computed tomography measurements of anatomical structures, affecting the mallampati scores
  1. Tez No: 538673
  2. Yazar: DENİZ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma Modifiye Mallampati Testi (MMT) gruplarında baş, boyun ve mandibuladan alınan antropometrik ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ölçümlerinin değerlendirme sonuçlarının ortaya konulmasını amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Çalışma İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Her MMT grubuna ait 22 erkek ve 22 kadın olmak üzere toplam dört MMT grubu için 18-65 yaş arasında değişen 88 kadın 88 erkek toplam 176 hasta dâhil edildi. Her bir gönüllüden toplamda 20 antropometrik ölçüm ve 23 radyolojik ölçüm yapıldı. Erkek ve kadınlar arasındaki iki karşılaştırmalar için T-testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Farklı MMT grubuna giren erkek ve kadın gruplarının birbirleriyle karşılaştırılması için ANOVA ve Kruskal Wallis H testi yapıldı. Risksiz ve riskli MMT gruplarındaki hastalara ROC analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the results of anthropometric and cone beam computed tomography (CBCT) measurements taken from the head, neck and mandible in the Modified Mallampati Test (MMT) groups. Material and Method: The study was performed in Inonu University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Radiology. A total of 176 patients (88 male, 88 female) ranging from 18 to 65 years were included in the total of four MMT groups of 22 male and 22 female patients of each MMT group. A total of 20 anthropometric measurements and 23 radiological measurements were performed from each volunteer. T-test and Mann-Whitney U test were used for two comparisons between male and female. ANOVA and Kruskal Wallis H tests were performed to compare male and female groups in different MMT groups. ROC analysis was applied to the patients in the non-risky and risky MMT groups.