Endometrioma tanılı hastalarda bisfenol-a düzeyi
Examination of bisphenol-A level in patients with endometrioma
  1. Tez No: 538679
  2. Yazar: FİLİZ ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı laparoskopik olarak endometrioma tanısı almış hastalarda endometrioma etyolojisinde bir risk faktörü olabilecek serum Bisfenol- A konsantrasyonunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel olgu kontrol çalışmasında, etik kurul onayı alındıktan sonra, Kasım 2017- Kasım 2018 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji ve İnfertilite servislerine endometrioma ön tanılarıyla yatırılıp opere edilen ve histopatolojik olarak endometrioma tanısı alan 47 olgu çalışmaya dahil edildi. Dışlama kriterleri sonrası 43 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Serum Bisfenol- A değeri için, operasyondan hemen önce alınan kan örnekleri İstanbul Metropol Diyaliz Merkezi Merkez Laboratuarında çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu serum Bisfenol- A değeri açısından birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması endometriozis grubunda 35±2 iken kontrol grubunda 36±2 olup istatistiksel olarak anlamsızdı (p=0.479). Menstrüasyon süreleri bakımından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla; 6±2 gün ve 6±1 gün, (p=0,739). Serum BPA düzeyleri ise, barsak tutulumu olan grupta, tutulum olmayan gruba kıyasla çok yüksek gözlenmekle birlikte (medyan değerler sırasıyla; 1805 ng/L ve 464 ng/L), aşırı uç değerlerden dolayı dağılım genişliği çok fazla olduğu için ve barsak tutulumu olan sadece 5 hasta bulunduğu için iki grup arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşamadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the BPA concentration which may be a risk factor in the etiology of endometrioma in patients diagnosed with endometrioma laparoscopically. Material and Methods: In the prospective cross-sectional case control study, after approval of the ethics committee, between November 2017- November 2018, University of Health Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Practise and Research Center 47 cases were included in the study, which were admitted to the gynecology and infertility services with endometrioma who were operated and diagnosed histopathologically as endometrioma. After the exclusion criteria 43 patients were included in the control group. For serum BPA value, blood samples taken immediately before the operation were studied in the İstanbul Metropol Dialysis Center laboratory. Patients and control group were compared with each other in terms of serum BPA value. Results: The mean age of the patients was 35 ± 2 in the endometriosis group and 36 ± 2 in the control group which was and not statistically significant (p=0.479). There was no statistical difference between the patient and control groups in terms of menstruation periods ( p=0,739). Serum BPA levels were significantly higher in the intestine group compared to the non-involvement group, as the distribution width was higher due to excessive values, and only 5 patients with intestinal involvement did not reach statistically significant levels.