Kronik hepatit C'ye bağlı karaciğer transplantasyonu yapılan hastalarda transplantasyon sonrası ledipasvir/sofosbuvir tedavisinin etkinliği
Efficacy of post-transplantation ledipasvir/sofosbuvir in the treatment of patients who have undergone chronic hepatitis C related liver transplantation
- Tez No: 538752
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Bu çalışmada; kronik HCV'ye sekonder siroz gelişen ve sonrasında karaciğer transplantasyonu yapılmış olan hastalarda, HCV enfeksiyonunun nüksüne yönelik yeni geliştirilmiş DEA ilaç grubundan LDV-SOF kombinasyon tedavisinin etkinliği araştırıldı. Materyal ve Metodlar: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Gastoenteroloji Bilim Dalı'nda 01.01.2008 - 31.12.2017 tarihleri arasında kronik HCV'ye bağlı siroz nedeniyle karaciğer transplantasyonu yapılan, transplantasyon sonrasında 01.01.2016 - 31.12.2017 tarihleri arasında 12 hafta boyunca LDV-SOF tedavisi alan 27 hasta dosyası retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 20 hasta dahil edildi. Hastaların HCV genotipleri, tedavi başlangıcı ve tedavi sonrasındaki 1.ay, 2.ay, 6.ay HCV-RNA, AST, ALT, ALP, GGT, total bilirubin, albümin, INR, HGB ve PLT düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study investigates the efficacy of LDV-SOF, a newly-developed, DAA drug combination for HCV infection recurrence in patients who have developed cirrhosis secondary to HCV and who have undergone liver transplantations. Material and Method: A total of 27 patients who underwent liver transplantations due to HCV related cirrhosis and who received LDV-SOF for 12 weeks between 01.01.2016 and 31.12.2017 following transplantation at the Inonu University Turgut Ozal Medical Center Gastroenterology Department between 01.01.2008 and 31.12.2017 were evaluated retrospectively. Results: Twenty patients were ultimately included in the present study. HCV genotypes, HCV-RNA, AST, ALT, ALP, GGT, total bilirubin, albumin, INR, HGB and PLT levels of the patients before treatment and at months 1, 2 and 6 were evaluated.