Cerrahi hastalarında elastik basınçlı çorap kullanımı ve eğitimin etkisi
The use of elastic pressure socks and the effect of training on surgical patients
  1. Tez No: 538802
  2. Yazar: ARZU ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DİRİMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, cerrahi hastalarında elastik basınçlı çorap kullanımı ve eğitimin etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış yarıdeneysel tipte bir çalışmadır. Araştırma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi, Beyin Cerrahisi ve Üroloji Kliniklerinde Şubat 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Gastroeterolojik cerrahi, meme endokrin cerrahisi, beyin cerrrahisi, ürolojik ve üroloji onkoloji cerrahi işlem geçiren 166 hasta örneklemi oluşturmuştur. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Grup I'de derin ven trombozu eğitimi alan hastalar, Grup II'de rutin bakım alan hastalar yer almıştır. Grup I'deki hastalara ameliyat öncesinde her iki bacak çevresi ölçümleri alınarak uygun boy elastik basınçlı çorap verilmiştir ve hastalara ameliyat öncesi derin ven trombozu gelişimini önlemeye yönelik hazırlanan broşür ile birlikte eğitim verilmiştir. Grup II'deki hastalara ameliyat öncesi her iki bacak çevresi ölçümleri alınarak rutin klinik uygulamalar doğrultusunda elastik basınçlı çorap verilmiştir. Ameliyattan ilk 24 ve 48 saat sonrasında her iki gruptaki hastaların çorapları çıkartılarak cilt kontrolü yapılmıştır. Hastaların çorap kullanımına ilişkin gözlenen veya hastanın ifade ettiği sorunlar ve elastik basınçlı çorap kullanımı süresince yaptığı uygulamalar değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; tanımlayıcı testler, Kolmogorov Smirnov testi, t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testleri, Pearson, Yates ve Fisher kesin ki-kare testleri ve McNemar testi kullanılmıştır. Çalışmadaki tüm istatistiksel analizlerde p değeri 0.05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç olarak cerrahi girişim geçiren hastalarda hemşireler tarafından verilen eğitimin EBÇ kullanımında uyuma etkisi olduğu, hastaların EBÇ kullanımına yönelik memnuniyet puan ortalamasının Grup I'de anlamlı şekilde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This search aims to the effects of usage elastic pressure socks and its evaluation of education on surgial patients. It's a planned segmental study. This search was applied at Zonguldak Bülent Ecevit Unıversity Medical Faculty, the Hospital of Research and Practise, General Surgery, Brain Surgery, Urology Surgery between February 2017 and 2018. It includes 166 patients who are from gastroenterology surgery, breast endocrin, brain surgery, urology oncology. Patients are divided into two groups randomly. Patients receiving deep vein thrombosis in Group I, and patients receiving routine care in Group II were included. Before operation, to the patients in Group I, were given elastic pressure socks by taking their leg measurements. They take courses by giving a brochure about preventation the development of deep vein thrombosis. In Group II, the patients were given some clinical applications by measuring both of their legs' sizes. After 24-48 hours, the elastic pressure socks were taken off and controlled their skin. The problems of the patients regarding the use of socks or the problems expressed by the patient and their applications during the use of elastic pressure socks were evaluated. SPSS 19.0 packet program was used to evaluate the datas. Identifler tests, Kolmogorov tests, Smirnov tests, t test, Mann Whitney test, U test, Wilcoxon test, Pearson test, Yates test, Fisher exact test, chi-square test and McNemar test have been used to make statistically analyse. In all studies, comprasions which are under 0.05 are accepted as meaningful statistically. As a result, it was found that the training given by the nurses in the patients who underwent surgical intervention had an effect on compliance with the use of EPS, and the mean satisfaction score of the patients for the use of ECS was found to be significantly higher in Group I.