Analyse et enseignement du Français sur objectifs universitaires en milieu académique Turc
Türk üniversite ortamında akademik alan Fransızcasının analizi ve öğretimi
- Tez No: 538847
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, akademik amaçlı Fransızca dersi veren ya da vermeği hedefleyen öğretim üyelerine bir pedagojik rehber/kılavuz sunmaktır, bu bağlamda, amacımız akademik amaçlı Fransızca yaklaşımının önemini kavramak, özel alan fransızcası kavramını teorik ve didaktik anlamda analiz etmek ve söz konusu yaklaşımların Türkiye'de Fransızca dilinde eğitim veren bölümlere aktarma imkanlarını incelemektir. Söz konusu hedeflere yönelik olarak, öğrencilerin ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla Türk öğrencilerin üniversitedeki çalışmaları sırasında karşılaştıkları başlıca zorlukları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 180 öğrenciden oluşan bir örneklem üzerinde bir anket uygulanmıştır. Bu anket, Franiç'in 2014 yılında, Delalande'nin 2017 yılında ve Zolana'nın 2013 yılında bağlı oldukları Yüksek Eğitim kurumlarında bulunan öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen sorulardan esinlenmiştir. Toplanan veriler SPSS for Windows 26.0 ve Excel programıyla incelenmiştir ve verilere bir varyans analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ilk olarak öğrencilerin alanlarına göre ihtiyaçlarını tespit etmemize, ikinci olarak öğretmen tarafından ağırlık sağlanacak önceliği anlamamıza ve sonunda bu dersten sorumlu olan öğretmene dersini ve dolayısıyla uygulanacak didaktik metodolojinin hazırlamasında yardımcı olacak belli sayıda didaktik araç ve verileri sunmamıza imkân vermiştir. Sonuçlar, akademik tekniklerine ve metodolojisine hâkim olmamanın, öğrencinin alan terminolojisi ile ilgili eksikliklerin karışıklığa neden olduklarını ve akademik başarılarını olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Akademik amaçlı Fransızca dersleri, Frankofon ve ana dili Fransızca veya İngilizce olmayan bir toplum için gerekli olduğu ve siyaset bilimler, hukuk, tıp, ekonomi vb. gibi çok özel bir alanda uzmanlaşan bir toplum için mutlak görülmektedir. Akademik amaçlı Fransızca dersinin oluşturulması altı aşamadan geçmektedir. Altı aşamanın biri olan ihtiyaçların analizi, dersin metodolojisinin hazırlanmasından ve inşası açısından anahtar aşamayı temsil etmektedir. Bu dersin etkinliği ve başarısı, kısmî olarak, öğretmenin/öğretim üyesinin metodolojisini hazırlama esnasında göstereceği özende yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to propose a teaching guide for FLE teachers who propose or wish to set up an FOU course. The purpose of this reflection exercise is also to analyze the theories of this didactic field which is French on specific objectives, to better apprehend this new approach in construction which is French on academic objective and to explore the possibilities of translating these theories and approaches to the Turkish academic context. The purpose of this thesis is also to identify the needs of learners and to determine the main difficulties that Turkish students claim to face during their studies at university. To this end, we conducted a survey of a population of 180 learners. This questionnaire was inspired by those experienced by Franic in 2014, by Delalande in 2017 and by Zolana in 2013 with learners from their reciprocal higher education institutions. The collected data was analyzed via the SPSS for windows 26.0 and Excel program and an analysis of variance was applied to the data. As a result of our research work, the results obtained allowed us first of all to identify the needs of learners according to their training, secondly to understand the priority that must be privileged by the teacher and finally to propose to the teacher in charge of this course a certain number of tools and didactic sheet which will be able to help him in the elaboration of his course and thus the didactic methodology to set up. Our results show that the lack of mastery of techniques and university methodology, as well as the shortcomings related to the disciplinary terminology are confusing and negatively affect their academic achievements. The French courses on objective university seems necessary for a non-French and allophone public and indispensable for an audience that specializes in a very specific field such as political science, law, medicine, economy etc. Among the six stages of the construction of a French course on academic objective, the needs analysis phase represents the key step in the development of the methodology and the corpus of the course. The effectiveness and success of this course lies partly in the teacher's investment in the development of its methodology.