Clonınger'in mizaç ve karakter envanteri ile akıskal'ın temps-a ölçeğine göre mizaç özellikleri ile ağrı eşiği ve toleransı arasındaki ilişki
Temperament trai̇ts' relationship with pain threshold and pain tolerance according to cloninger's temperament and character inventory and akiskal temps-a
- Tez No: 539374
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Kalıtımla geçen ve yaşam boyu çok az oranda değişen yapısal özellikleri gösteren mizaç, başta Cloninger'in biyopsikososyal kuramı ve Akıskal'ın afektif mizaç kuramı olmak üzere birçok kuramcı tarafından açıklanmaya çalışılmıştır. Ağrının yaygın bir biyopsikososyal süreç olması itibarı ile ağrı algısının kişilikten etkileniyor olması çok muhtemeldir. Biz çalışmamızda, bireyler arasındaki ağrı algısının değişkenliğinde kişilik özelliklerinin olası rolünü açıklamayı ve kişilik özellikleri ile ağrı eşiği, toleransı ve büyüklük tahmini arasındaki ilişkileri Cloninger ve Akıskal'ın affektif mizacına göre belirlemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ne başvuran, herhangi bir psikiyatrik hastalığı ve kronik hastalığı olmayan sağlıklı hasta yakınları ve sağlıklı hastane personeli alındı. Çalışmaya alınacak gönüllü sayısı 100 olarak belirlendi. Katılımcılara, Beck Depresyon, Beck Anksiyete, Cloninger'in mizaç ve karakter envanteri, Akıskal'ın TEMPS-A mizaç ölçeği uygulandı. Sonrasında basınçlı algometri cihazı ile ağrı eşiği ve toleransı belirlenerek, VAS uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: There have been efforts to define the entity 'temperament' since Cloninger's psychobiological model of personality and 'Akiskal Essay on Evolution and Temperament'. Generally speaking, temperament is of hereditary origin and it shows changes to varying extents during the life span. As a biopsychosocial process, perception of pain is very likely to be affected by personal characteristics. In this study we aimed to assess the role of personality in perception of pain and to define the relation between the personal characteristics and pain threshold as well as tolerance and estimation of severity regarding Cloninger and Akiskal's affective temperament definition. Material and Method: In this study, relatives of the patients and hospital staff in Bezmialem Vakif University Hospital with a total number of 100 were recruited. Patients with chronic diseases or any previous diagnosis of psychiatric disorders were excluded. Participants were asked to fulfill Beck's Depression Scale, Beck's Anxiety Scale, Cloninger's Temperament and Character Inventory and Akiskal's TEMPS-A temperament scale. Following the initial examination, patients underwent pressure algometry in order to measure the tolerance and the threshold of pain. Patients were also questioned with regards to Visual Analog Scale (VAS).