Zaman skalasında Lyapunov'un direkt metodu
Lyapunov's directh method on time scales
  1. Tez No: 539447
  2. Yazar: HALİL TERECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÖĞREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Zaman skalası ortaya çıkmasından bugüne matematik dünyasında büyük bir ilgi odağı olmuştur. Ayrıca bu çalışma sahası geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu tez çalışmasında öncelikle zaman skalası kavramı ve zaman skalaları üzerinde delta türev, delta integral ve üstel fonksiyon kavramları analiz edildi. Son bölümde zaman skalası dinamik denklemler için Lyapunov kararlılık teorisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The time scale has been a focus of interest in the world of mathematics since it was discovered. Moreover, it has a large are a of application. In this thesis, firstly the concept of time scale, delta differential and delta integral on the time scale, and the concept of exponential functions are defined. In the last part, Lyapunov stability theory for dynamic systems on tıme scales are investigated.