Stock dividend announcements and stock returns: An empirical analysis
Bedelsiz hisse bölünme duyruları ve hisse senedi getirileri: Bir ampirik inceleme
- Tez No: 53950
- Danışmanlar: PROF.DR. SEHA TİNİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
oz Firma yönetimlerinin finansman tercihleri ve/veya kar ve temettü açıklamalarından sonra hisse senedi fiyatlarında gözlenen hareketler ile ilgili çalışmalar, şirket finansmanı literatüründe geniş bir yere sahiptir. Bu çalışmada, 1989-1993 döneminde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bedelsiz bölünme açıklamaları sonrası hisse senedi fiyatları incelenerek, bu açıklamaların hisse senedi fiyatları üzerine etkileri araştırılmıştır. Bedelsiz bölünme açıklamaları tarihleri için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kütüphanesi arşivlerinde* yer alan EVIKB Günlük Bültenleri'nden faydalanılmıştır. Bölünme tarihinden on gün öncesi ve sonrasında hisse senedi fiyatları incelenerek, bölünme etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar ve testler sonucunda, bedelsiz bölünme açıklamalarının hisse senedi fiyatları üzerinde etki yaptığına dair önemli bir bulgu bulunamamıştır. IV \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Anomalous share price behavior following management decisions on corporate financing choices and announcements of dividends and earnings has been the focus of numerous studies in corporate finance literature in the past years. This paper investigates the effect of stock dividend announcements on share prices, using 1989-1993 Istanbul Stock Exchange (ISE) price data. The announcement information is gathered from ISE Daily Bulletins from the archives of the ISE Library. Using a market and risk adjusted return model, daily stock returns are examined for ten days before and after the announcement date for evidence on an announcement effect associated with stock dividends. The results indicate that there is no strong evidence to support an announcement effect in the Istanbul Stock Exchange. in