Otomobil egzoz sistemlerinde termoelektrik jeneratörlü (TEJ) atık ısı geri kazanım sisteminin irdelenmesi
Investigation of thermoelectric generator (TEG) heat recoverysystem in automobile exhaust systems
  1. Tez No: 539529
  2. Yazar: UĞUR DALAR
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET AKİF KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu yapılan çalışmada yüksüz halde (herhangi bir güç aktarımı olmadan) çalıştırılan dizel bir motorun farklı motor devirlerinde (2000 d/d, 2500 d/d, 3000 d/d, 3500 d/d) motor tarafından egzozdan atık ısı olarak atılan yanmış gazların elektrik enerjisi üretme potansiyeli araştırılmıştır. Elde edilebilecek olan enerjinin çevre için faydalı ve ekstra güç sağlamasından dolayı öne mli bir potansiyeli olduğu anlaşılmaktadır. Burada gerekli deneyler yapılarak elde edilen sonuçlar ile matematiksel hesaplamalar sonucunda elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, elde edilen enerjinin gerilim ve akıma bağlı olarak araç bataryasını şarj edebilme potansiyeli araştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilere göre 3500 d/d' da 4 adet termoelektrik jeneratör kullanılarak maksimum 3,56 V gerilim ve 0,39 A akım elde edilmiş olup 12V 40Ah' lik bir bataryayı şarj etmek için 72 adet termoelektrik modül kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Deneysel sonuçlar ile matematiksel sonuçlar kıyaslandığında çıkış voltajı-yük direnci grafiklerinde %5 akım-yük direnci grafiklerinde %7,69 bağıl hata elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a diesel engine operated with no load (without any power transmission) at different engine speeds (2000 rpm, 2500 rpm, 3000 rpm, 3500 rpm) by the engine exhaust from the exhaust waste as waste gas energy production potential has been investigated. It is understood that the energy that can be obtained has an important potential for the environment and because it provides extra power. The results obtained from the experiments and the results obtained from the mathematical calculations were compared and the potential of the energy obtained to charge the vehicle battery depending on the voltage and current was investigated. According to the results of the experiments, a maximum of 3,56 V voltage and 0,39 A current were obtained by using 4 thermoelectric generators at 3500 rpm and 72 thermoelectric modules were needed to charge a 12V 40Ah battery. When the experimental results and mathematical results were compared, 5% of output voltage-load resistance graphs and 7,69% relative error were obtained in current-load resistance graphs.