Periferik diyabetik nöropatiye sahip olan ve olmayan tip 2 diabetes mellitus hastalarında tiyol-disülfid dengesinin karşılaştırılması
Comparison of thiol-disulphid homeostasis in type 2 diabetes mellitus patients with and without peripheral diabetic neuropathy
  1. Tez No: 539730
  2. Yazar: ERTUĞRUL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Periferik Diyabetik Nöropatiye Sahip Olan ve Olmayan Tip 2 Diabetes Mellitus Hastalarında Tiyol-Disülfid Dengesinin Karşılaştırılması Bu çalışmada diyabetik nöropati etyopatogenezinde oksidatif stresin rolünün ve diyabetik nöropati tanısındaki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Oksidatif stress belirteci olarak dinamik tiyol-disülfid dengesi seçilmiştir. Çalışmamız prospektif, kesitsel, olgu-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmaya katılacak hastalar 01.07.18 – 01.01.19 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran Tip 2 Diabetes Mellitus hastaları arasından seçildi. Birleşik Krallık Nöropati Tarama Testi ile nöropati varlığı/yokluğuna göre 2 gruba ayrıldı. 36 Nöropatili, 29 Nöropatisi olmayan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri muayene sırasında kaydedildi. Biyokimyasal verileri Gazi Üniversitesi Hastanesi Sisteminden tarandı. Hasta ve kontrollerden alınan serum örneklerinden total tiyol, native tiyol, disülfid düzeyleri ölçüldü ve disülfid/total tiyol, native tiyol/total tiyol, disülfid/native tiyol düzeyleri hesaplandı. Gruplar arasında yaş, BKİ, HT varlığı, diyabet süresi ve diyabet tedavisi açısından anlamlı fark izlenmedi(p= 0,149/0,322/0,209/0,523). Ayrıca HbA1c, Açlık Kan Şekeri, BUN, Kreatinin, AST, ALT, Total Kolesterol, Trigliserid, LDL, HDL düzeyleri de benzerdi(p=0,630/ 0,915/ 0,353/ 0,156/ 0,579/ 0,812/ 0,054/ 0,668/ 0,069/ 0,447/ 0,372). Nöropatili ve Nöropatisiz hastalar arasında total tiyol, disülfid düzeyleri ve disülfid/total tiyol, disülfid/native tiyol, native tiyol/total tiyol oranları arasında anlamlı fark izlenmezken(p=0,868/ 0,316/ 0,170/ 0,136/ 0,170), native tiyol düzeyleri düzeyleri nöropati grubunda daha düşük saptandı(p= 0,041). Gruplar arasında cinsiyet açısından eşitsizlik mevcut olduğundan iki yönlü varyans analiz ile native tiyol düzeyleri cinsiyet ve nöropati açısından test edildi. Yapılan analiz sonucunda cinsiyete göre native tiyol düzeylerinde anlamlı fark izlenirken(p=0,035), nöropati durumuna göre ise fark izlenmedi(p=0,07). Çalışmamızda nöropatisi olan ve olmayan diyabetik hasta grupları arasında dinamik tiyol-disülfid dengesi açısından anlamlı fark olmadığı saptandı. Bu etyopatgenezdeki mekanizmaların çeşitliliği ile ilişkilendirilebilir ve oksidatif hasarın diyabetik nöropati gelişimini açıklamada tek başına yetersiz kaldığını göstermektedir. Tiyol-disülfid dengesinin, nöropati tanısında güvenilir bir belirteç olmadığı görüldü. Bunun yanında kadınlarda native tiyol seviyelerinin erkeklere göre daha düşük olduğu izlendi. DM'lu kadınlardaki düşük native tiyol seviyelerinin, tip 2 diyabetli kadın hastaların oksidatif strese daha duyarlı olabileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of thiol-disulphid homeostasis in type 2 diabetes mellitus patients with and without peripheral diabetic neuropathy The aim of this study was to investigate the role of oxidative stress in the etiopathogenesis and the diagnosis of diabetic neuropathy. The dynamic thioldisulfide homeostasis was chosen as the marker of oxidative stress. Our study was planned as a prospective, cross-sectional, case-control study. Participants were selected among the type 2 Diabetes Mellitus patients who have applied Gazi University Faculty of Medicine Hospital between 01.07.18 – 01.01.19. Patients were divided into 2 groups according to absence or presence of diabetic neuropathy by using The United Kingdom Screening Test. 36 Patients with neuropathy and 29 without neuropathy were included in the study. Demographic data of the patients were recorded during the physical examination. Biochemical data were noted from Gazi University Hospital System. Total thiol, native thiol levels were measured from serum samples and disulfide levels, disulfide /total thiol, native thiol /total thiol and disulfide /native thiol levels were calculated. No significant difference was found between the groups in terms of age, BMI, presence of hypertension, diabetes duration and diabetes treatment(p=0,149/ 0,322/0,209/0,523; respectively). Also HbA1c, Fasting Blood Sugar, BUN, Creatinine, AST, ALT, Total Cholesterol, Triglyceride, LDL, HDL levels were 78 similar(p=0,630/ 0,915/ 0,353/ 0,156/ 0,579/ 0,812/ 0,054/ 0,668/ 0,069/ 0,447/ 0,372; respectively). Although, there was no significant difference in total thiol, disulphide levels and native thiol/total thiol, disulphide/total thiol, disulphide/native thiol ratios between the patients with and without neuropathy(p=0,868/ 0,316/ 0,170/ 0,136/ 0,170; respectively), native thiol levels were found lower in neuropathy group(p= 0,041). Because of the gender inequality, native thiol levels tested in terms of gender and neuropathy presence by using two way variance analysis. As result of the analysis, a significant difference was observed in native thiol levels according to gender(p = 0.035) while no difference was founded according to neuropathy(p= 0.07). In our study, there was no significant difference in the dynamic thiol-disulfide balance between neuropathic and non-neuropathic diabetes patients. This may be associated by variety in pathological mechanisms and that shows us in formation of diabetic neuropathy oxidative damage is insufficent to explain pathognesis, alone. We found that thiol-disulphide homeostasis is not a beneficial marker in the diagnosis of diabetic neuropathy. In addition, females had lower levels of native thiol than males. Low native thiol levels in women with DM suggest that female patients with type 2 diabetes may be more susceptible to oxidative stress than male patients.