Submaküler hemoraji olgularında cerrahi yaklaşım sonuçlarımız
  1. Tez No: 540050
  2. Yazar: ASLI KIRMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN PERENTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; kliniğimizde çeşitli etyolojilere sekonder gelişen submaküler hemoraji (SMH) olgularında uygulanan farklı tedavi yaklaşımlarını inceleyerek, bunların anatomik ve fonksiyonel başarı oranları, ameliyat içi ve sonrası komplikasyonlar açısından değerlendirmelerini sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma kapsamında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyoğlu Göz SUAM, Retina Bölümüne Ocak 2014 - Aralık 2017 tarihleri arasında müracaat etmiş ve SMH tanısı alarak cerrahi müdahale uygulanmış olan hastalar değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, oftalmolojik muayene bulguları, SMH etyolojileri, SMH kalınlık ve alan ölçümü değerleri, SMH gelişiminden müdahale zamanına kadar geçen süre, tedavi için uygulanan müdahale tipleri, müdahale sırasında veya sonrasında gelişen komplikasyonlar ve müdahale sonrası takip süreleri not edildi. Hastaların ilk başvurudaki, müdahale sonrası 1., 3., 6., 12. aydaki ve son vizitteki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) seviyeleri ve santral maküla kalınlığı (SMK) değerleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışma kapsamında çeşitli etyolojilere sekonder olarak gelişen SMH tanılı 53 hastanın 54 gözü değerlendirmeye alınmıştır. Ortalama yaşı 69,4 ± 13,0 (13 - 93) yıl olan hastaların, ortalama takip süresi 15,8 ± 10,5 (3 - 43) aydır. Olgularda en sık etyolojinin neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (%55,6) olduğu izlenirken, bunu polipoidal koroidal vaskülopatinin (%22,2) takip ettiği görülmüştür. Olgularda ilk başvurudaki ortalama EİDGK 2,0 ± 0,8 (0,3 – 3) logMAR, ortalama SMH kalınlığı 662,5 ± 330,0 (197 – 1615) μm ve ortalama SMH alanı ise 31,5 ± 26,5 (2,8 – 145,3) mm2 olarak kaydedilmiştir. Olguların son takiplerinde kaydedilen ortalama EİDGK değerlerinde, başvurudaki EİDGK değerlerine göre 0,28 logMAR düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır (p=0,041). Başvurudaki SMH kalınlığı veya alanı ile EİDGK artışı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05) (r=-0,181). Hastaların semptomlarının başlama zamanı ile gelişen SMH'ye müdahale arasında geçen süre ortalama 13,7 ± 16,3 (1 - 95) gün olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the different surgical treatment techniques applied in our clinic for submacular haemorrhage (SMH) patients with various etiologies; in terms of anatomical and functional success, and per- or postoperative complications. Materials and Method: Within the scope of this retrospective study, patients who applied to University of Health Sciences, Beyoglu Eye Training and Research Hospital, Retina Department between January 2014 – December 2017, and underwent surgical treatment for SMH were evaluated. The demographic features, ophtalmological examination findings, etiologies of SMH, SMH thickness and area measurements, duration of heamorrhage, surgical techniques applied for the treatment, pre- and postoperative complications and follow-up periods were recorded, for the patients included in this study. Best-corrected visual acuity (BCVA) and central macular thickness (CMT) values at preoperative, postoperative month 1, 3, 6, 12 and final visits were recorded for statistical analysis. Results: Within the scope of the study, 54 eyes of 53 patients with SMH secondary to various etiologies. The patients with mean age of 69.4 ± 13.0 (13 - 93) years were followed up for 15.8 ± 10.5 (3 - 43) months. The most frequent etiologies were neovascular age-related macular degeneration (%55.6) and polypoidal choroidal vasculopathy (%22.2), respectively. At the first visit, the mean BCVA was 2.0 ± 0,8 (0,3 – 3) logMAR, the mean SMH thickness was 662,5 ± 330,0 (197 – 1615) μm, and the mean SMH area was 31,5 ± 26,5 (2,8 – 145,3) mm2. There was an statistically significant improvement of 0.28 logMAR in BCVA at the final visit, according to the first visit (p=0,041). There was no statistically significant relationship between SMH thickness or area, and BCVA improvement (p>0,05) (r=-0,181). The mean duration of heamorrhage was 13,7 ± 16,3 (1 - 95) days.