Kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi ve istihdam üzerine etkisi
Privatization of the state economic enterprises and its impact on employment
- Tez No: 54027
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Özelleştirmenin tanımı, ülkelerdeki uygulamalara, hutuki ve ekonomik geleneklere ve kalkınma seviyelerine bağlı olarak değişmektedir. Kısa ve öz bir şekilde tanımlamak gerekirse özelleştirme, Devletin ekonomik faaliyetlerini azaltmak veya tamamen kaldırmak amacıyla dar arlamda KİT'lerin, geniş anlamda devletin sahip olduğu her türlü mal varlığının özel mülkiyete devredilmesi ölerek tammlanmaktadır. Ülkemizde KİT'lerin Piyasa mekanzması çerçevesinde faaliyette bulunmasını ön gören 24 Ocak 1980 istikrar programından sonra, ilk kez ciddi bir biçimde 1983 yılında gündeme gelen özelleştirme, kamu finansman açıklarım kapatmak, piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmak ve geliştirmek, sermaye piyasasını geliştirmek, kaynak kullanımında etkinlik sağlamak ve verimliliği artırmak ile devleti küçültüp asli görev ve fonksiyonlarına döndürmek amacıyla yapılmaktadır. Ülkemizde, sermayenin tabana yayılması amacıyla yapılan özelleştirmenin, uygulamada en çok başvurulan yöntemleri arasında, kurum hsse senetlerinin satılması yöntemi, blok satış yöntemi ve doğrudan satış yöntemi yer almaktadır. Kamu iktisadi teşebbüslerinde fazla istihdamın söz konusu olması nedeniyle, özelleştirme sonucu bukuruluşlarm özel sektöre geçmesiyle bu birimlerde mevcut aşın istihdamın eritilmesi yoluna gidilecektir. Bu da sonuçta işten çıkarmaları beraberinde getirecektir. Bu da istihdam ve işsizlik üzerine olumsuz etki yapacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The definition of privatization differs depending on the countries applications, on legal and economic traditions and on the develorment levels. To define privatization shortly and purely we cansay that it is the transfer of all property owned by SEE“ in narrow sense, and ownet by state in ”broad sense, to the private ownership. In oure country,the privatization is put an the ogenda firstly in 1983,, after 24 th January 1980 odjustmant policy program that foresees the operation of SEE' s in market mechanizm. It's carried out for operating and develaping murket economy and capital market. The aim was to provite efficiency in resource using and to increase productivity by turning the state an it's essentiol obligations and functions by making it smalles. In our country, the most comma opplied methods of privatization that aim“the spread of capital an the base”ase selling corparate shares, block sales method, and direct selling method. Because of the excess emplayment in SEE, by the transfer of these establishments to the private sector as a result of privatization, the excess employment existing in these units will be dissolved. And this will brings out many lay- offs vihich will affect employment level negatively.