Sosyal medyanın halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanımı üzerine yükseköğretim kurumlarında karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study in higher education institutions on the use of social media in public relations
  1. Tez No: 540395
  2. Yazar: AYŞE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geçmişten günümüze kadar uzanan halkla ilişkiler, internetin gelişmesi ile birlikte geleneksel araçların yanı sıra farklı araçlar da kullanmaya başlamıştır. Bu araçlar internet temelli sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medya platformları kurum ve kuruluşların hedef kitleleri ile daha fazla yakınlaşmasına ve daha aktif bir halkla ilişkiler uygulamasına olanak sağlamıştır. Sosyal medyanın günden güne etki alanını arttırması ile birlikte bu ortamlar üniversitelerin hedef kitlesi ile iletişimini arttırmaları ve kendilerini tanıtmaları bakımından çok büyük bir avantaj sağlamıştır. Sosyal medya ortamlarından olan Facebook ve Twitter'ın üniversiteler tarafından nasıl kullanıldığını esas alan bu araştırmada: Üniversitelerin resmi Facebook ve Twitter hesaplarının; nasıl bir genel görünüme sahip oldukları, hangi üniversitelerin Facebook'u ve Twitter'ı daha etkin kullandığı, paylaşım konularının neler olduğu ve paylaşımların hafta içi ve hafta sonu dağılımlarına ilişkin bilgilere içerik analizi yöntemi kullanılarak yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2017 yılı içerisinde Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren toplam 185 üniversitenin resmi Facebook ve Twitter hesapları oluştururken URAP TR 2016-2017 devlet üniversiteleri sıralamasını oluşturan 10 üniversite ile URAP TR 2016-2017 vakıf üniversiteleri sıralamasını oluşturan 10 üniversite 2 grup halinde araştırmanın örneklemini oluşturulmaktadır. Örneklemi oluşturan grubun Boomsocial ölçümleme ve analiz programından faydalanılarak resmi Facebook ve Twitter hesapları incelenmiş olup hangi grubun hangi sosyal platformda daha etkin olduğu ve gruplar arasında kullanım açısından farklar olup olmadığı hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda üniversitelerin devlet ve vakıf üniversitesi grubu olarak ortak bir sosyal medya politikası izlemediğini, her üniversitenin hedef kitlesinin kendine özgü olduğunu, hedef kitlesinin beklentilerinin farklı olduğunu ve farklı kriterlere farklı tepkiler verdiklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The public relations, which traces from the past to the present, have started to use different tools besides the traditional tools with the development of the internet. These tools are net-based social media platforms. Social media platforms let organizations and institutions to get closer to their target audience and to implement public relations more actively. As the social media increase its influence from day to day, these environments provided a great advantage for universities to increase the communication with their target audience and thus to promote themselves. In this study which is based on how Facebook and Twitter are used by the universities in social media, the appearance of Facebook and Twitter accounts of universities were tried to be described. Another aim of the study is to analyse which universities use Facebook and Twitter more actively, what are the shares, and the distribution of the shares regarding the weekdays and weekends using the content analysis method. The population of the study consists of the verified Facebook and Twitter accounts of 185 universities in Turkey in 2017 while the sample of the study consists of 10 state university ranked in URAP TR 2016-2017 and 10 foundation universities in URAP TR 2016-2017. Facebook and Twitter accounts of the two groups were analysed using Boomsocial computation and analysis software. This study aims to understand which group is more active in which platform and whether there are differences in usage between the groups. As a result of the research, it is possible to say that the universities do not follow a common social media policy as state and foundation university group, that each university's target group is unique, that the expectations of the target group are different, and that they respond differently to different criteria.