Amatör futbolcularda spor yaralanmalarında tercih edilen tetkik ve tedavi yöntemlerinin araştırılması
Most frequent diagnosis and treatments of injuries in amateur soccer players
- Tez No: 435672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ALTINBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, amatör futbolcularda en sık gözlenen yaralanmaları, bu yaralanmaların teşhis ve tedavisinde tercih edilen yöntemlerin dağılımını araştırmaktır. Bu çalışma; OrtoSpor Spor Sakatlıkları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 2009-2011 yılları arasında muayene edilmiş 513 amatör erkek futbolcunun hasta dosyaları taranarak anket uygulaması ile yapılan retrospektif bir çalışmadır. Yaralanma türleri incelendiğinde, strainler, sprainler, tendon yaralanmaları; en sık gözlenen yaralanmalar olarak belirlendi. Diz, ayak bileği ve kalçanın en sık yaralanan bölgeleri oluşturduğu ve en sık yaralanmanın alt ekstremitede gözlendiği belirlendi. Yaralanma teşhisinde en sık tercih edilen yöntemin; klinik değerlendirme olduğu belirlendi. Tedavi yöntemi olarak en sık medikal tedavi ve istirahat, takiben fizik tedavi uygulamaları tercih edildiği sonucuna ulaşıldı. Sonuç olarak bu çalışmada, amatör futbolcularda en sık gözlenen yaralanmanın strainler olduğu, en fazla klinik değerlendirme ile yaralanma teşhisi koyulduğu ve medikal tedavi ve istirahatin en sık tercih edilen tedavi yöntemi olarak seçildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate injuries of amateur soccer players and the most frequent methods of diagnosis and treatment. A retrospective review of patient medical records between 2009 - 2011 at OrtoSpor Orthopedic and Sports Injuries Physiotherapy and Rehabilitation Clinic revealed that 513 male amateur soccer players received treatment. The most frequent injuries found were: strains, sprains and tendon injuries. The most prevalent areas of injury were located in lower extremities to include: knees, ankles, and hips. In most instances, the treatment for those injuries consisted of rest and physical therapy. In conclusion; it was determined that the most common male amateur soccer player injury was strains and the most consistent method for diagnosis was clinical diagnosis. Physical therapy and rest was found to be the most customary treatment.