Köpek ve kedilerde oküler hastalıkların tanısal ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Assessment of ocular disease in dogs and cats with diagnostic ultrasonography
- Tez No: 540895
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Göz ultrasonografisi, ultrasonik dalgalar yardımıyla göz yapılarının değerlendirilmesine yarayan görüntüleme yöntemi olup, lens, vitreus ve retina gibi gözün arka segmentlerine ait yapıların incelenmesine olanak sağlar. Ultrasonografik ses dalgaları göndererek yapılan bu muayenede çeşitli aksiyel görsel kesitler alınır. Ortam opasitesine bağlı ön segment ve arka segmentin değerlendirilemediği olgularda, retina yırtığı ya da dekolmanı, göz içi kanamaları ve göz içi tümörlerinin belirlenmesi ve takibinde, hipermatür ve matür katarakt olgularında gözün arkasını incelemek için kullanılan gerçek zamanlı bir görüntüleme yöntemidir. Çalışmanın materyalini görme kaybı şikayetiyle getirilen 39 köpek ve 50 kedi oluşturdu. Bu hastalardan 25 tanesi İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı'nda; 64 tanesi İstanbul Veteriner Göz Merkezi Kliniğinde değerlendirildi. Köpek hastaların yaş aralığı 5 ay ile 17 ; kedi hastaların yaş aralığı ise 4 ay ile 11 yaş arasında değişmektedir.. Köpek hastaların 19'u dişi, 20'si erkek; kedi hastaların 28 tanesi dişi 22 tanesi erkektir. Çalışma kapsamında yer alan 18'i dişi, 21'i erkek olan 39 köpeğin yapılan ultrasonografik muayenesinde; 15 katarakt (matür/ hipermatür), 8 retina ayrıması, 6 vitreus dejenerasyonu, 2 subretinal ödem, 2 khorioretinit, 8 lens luksasyonu, 2 panoftalmit, 3 intraoküler kanama, 1 retrobulber kitle, 1 hidrtoftalmus, 2 glakom olduğu belirlendi. Çalışma kapsamında yer alan 28'i dişi, 22' si erkek olan 50 kedinin yapılan ultrasonografik muayenesinde 1 hiyaloid arter kalıntısı, 8 ön sineşi, 7 katarakt, 5 hidroftalmus, 14 retina ayrılması, 2 enoftalmus, 4 vitreus dejenerasyonu, 4 panoftalmit, 1 glaukom, 1 arka sineşi, 3 intraoküler kanama, 2 khorioretinit, 1 perforasyon, 1 konjuktival kitle, 3 lens luksasyonu olduğu belirlendi. Sonuç olarak ultrasonografi; ön segment opasitelerinin göz içi yapıların muayenesine engel olduğu durumlarda, arka segment lezyonlarının belirlenmesinde, intraoküler neopilazilerin teşhisinde, kataraktın operatif sağaltım seçeneklerinin değerlendirilmesinde önemli bir tanı yöntemi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Eye ultrasonography is diagnostic imagining method that can to evaluate ocular structures of the eyes through sending ultrasonic waves to tissues. It is a diagnostic method that can be applied to back of the eyes segments including lens, vitreus humor, and retina. In this examination, many different axial cut view receives by sending sonic waves to eye. In cases unable to asses the back and front segments of their eyes due to environmental opacity in the eyes, it is real time imagining method can help to examine posterior segments such as retinal rupture or decolment, intraocular bleeding, hyper mature and mature cataracts and diagnosing and following of intraocular tumors. The materials of the study were 39 dogs and 50 cats which were brought to the clinics with complaints of vision loss. 25 of these patients were evaluated in Surgery Department of Veterinary Hospital at Istanbul University and the others were examined in Veterinary Eye Center Clinic in Istanbul. The dogs' age ranged from 5 months to 17 years; cats' age from 4 months to 11 years. 19 of dogs were female and 20 were male. Whereas 28 of cats were female and 22 were male. In ultrasonographic examination of 39 dogs: 15 cataracts (mature- hyper mature), 8 retinal luxation, 6 vitreus degeneration, 2 subretinal edema, 2 chorioretinitis, 8 lens luxations, 2 panophtalmitis, 3 intraoculer bleeding, 1 retrobulbar mass, 1 hydrophtalmus, 2 glucuoma were detected. On the other hand during ultrasonographic examination of the cats, 1 hyaloid artery , 8 anterior synechiea, 7 cataract, 5 hydrophtalmus, 14 retinal luxation, 2 enophtalmus, 4 vitreus degeneration 4 panophtalmitis, 1 gluakom, 1 posterior synechiea, 3 intraoculer bleeding, 2 chorioretinits, 1 perforation, 1 conjunctival mass, 3 lens luxation were diagnosed. As a result ultrasonography, in case where posterior segments opacity of the eyes which, obstruct the examination of intraocular structure, is an important diagnostic method for detecting posterior segments of the eye lesions and diagnosing intraoculer neoplasias and eveluating operative treatment options of the cataracts.