The impact of the use of formative assessment on EFL students' writing anxiety: An action research study
Biçimlendirici değerlendirme kullanımının yabancı dil öğrenenlerin yazma kaygıları üzerindeki etkisi: Bir eylem araştırma çalışması
- Tez No: 541089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Biçimlendirici değerlendirme yönteminin önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılmaktadır. Bu değerlendirme yöntemi öğretmenlere öğrencilerinin öğrenmelerinin daha etkin hale gelmesi konusunda bir veri toplama kaynağı olmuştur. Biçimlendirici değerlendirmenin dersin her aşamasında kullanılabilir olması dersin verimli ve işlevsel bir şekilde işlenmesi kapsamında öğrencilere önemli katkılar sağlamaktadır. Elde edilen veriler kapsamında dönüt sağlanır, ders düzenlemesi yapılır ve daha etkin öğrenme ürünlerine ulaşılır. Öğrenciler öğrenme sürecine dâhil olur, kendi öğrenmelerinden sorumlu bir birey olarak gelişimlerini takip eder ve öğrenme açıklarını kapatma fırsatına sahip olurlar. Yabancı dilde yazma kaygısı öğrencilerin en çok sıkıntı yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Bu yüzden mevcut çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak alan öğrencilerin yazma becerilerindeki kaygılarının biçimlendirici değerlendirme yöntemiyle ne ölçüde değişip değişmediğini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu çalışma, üniversite 2. sınıf öğrencilerine yönelik 30 kişi üzerinde yapılan bir eylem araştırma çalışmasını içermektedir. Veri toplama ve değerlendirme sürecinde anket, görüşme, yıldız ve alan notları kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında, biçimlendirici değerlendirme kullanımının yabancı dil öğrenen öğrencilerin yazma kaygılarını önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of formative assessment method is ever so increasing day by day. This method of evaluation has been an effective data collection source for teachers and enhancing the efficiency of students' education. The fact that formative assessment can be used in all phases of the lesson contributes dearly to the students to receive the contents of the class in a more productive and functional manner. Within the scope of the obtained data from formative assessment, feedback is provided, course arrangement is made and more effective learning products are reached. Students would have the chance to be a proactive part of the learning process and come out to be a more responsible person thus having the chance to make up for the deficit in their education. Writing in a foreign language is one of the major topics that students are having problems with. For this reason, the present study aims to expose to what extend the anxiety of writing skill of the learners of English as a foreign language change with the formative assessment method. This study which was conducted with 30 students includes an action research study for sophomores. In the course of data collection and evaluation process survey, interview, stars and field notes have been used. In the light of the findings obtained from the study, it was found that the use of formative assessment significantly reduced the writing anxiety of the students who learn English as a foreign language.