Ömer Seyfettin'in hikayelerinde metindilbilimsel bağdaşıklık
  1. Tez No: 541136
  2. Yazar: HATİCE KALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Milli hikâyeciliğin başlatıcı olarak bilinen Ömer Seyfettin, Türkçeyi milli mesele olarak görmüştür. Ortak ideal dilin Türkçenin İstanbul şivesi olması gerektiğini söylemiştir. Öykülerini sade dil için uygulama sahası olarak görmüş, sade dil ile eserler vermiş ve yazılar yazmıştır. Bu çalışmayla Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde metindilbilimsel bağdaşıklık boyutu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Metindilbilimsel bağdaşıklık sağlayan dilsel ögeler hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş olup Ömer Seyfettin'in 125 hikâyesi metindilbilimsel bağdaşıklık açısından çözümlenmiştir. Ömer Seyfettin hikâyelerinde metindilbilimsel bağdaşıklık sağlayan dilsel ögelerin kullanım oranları tablo şeklinde gösterilmiştir. Ömer Seyfettin Hikâyelerinde Metindilbilimsel Bağdaşıklık adlı bu çalışma ile metindilimsel bağdaşıklık açısında ele alınan çalışmalara katkıda bulunmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dil, Metindilbilim, Metindilbilimsel Bağdaşıklık, Ömer Seyfettin.
Özet (Çeviri)
Omer Seyfettin, known as the initiator of his national storytelling, sees Turkic as a national issue. The common ideal language is that Turkic people should be Istanbul shiites. He has written works with plain language, which he regards as a field of application for simple language. With this work, it has been tried to put forward the textual compatibility of Omer Seyfettin's stories. Detailed information about the linguistic elements providing textual coherence is given and 125 stories of Ömer Seyfettin have been analyzed in terms of textuallimbal coherence. The usage rates of linguistic texts that provide text scientific cohesion in Ömer Seyfettin stories are shown in tabular form. The aim of this study is to contribute to the studies carried out in this direction with this study called Metindilical Cohesion in Ömer Seyfettin's Stories. This study called Metindilical Cohesion in Ömer Seyfettin's Stories attempted to contribute to the studies that were discussed in terms of textual coherence. KEY WORDS: Ömer Seyfettin, Language, Textual Text, Textual Textual Coherence