Turkish foreign policy-making vis-à-vis the Ukraine crisis: From Sevres syndrome and Russophobia perspective
Ukrayna krizi ekseninde Türk dış politika yapımı: Sevr sendromu ve Rusofobya açısında
  1. Tez No: 541158
  2. Yazar: BASRİ ALP AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu andan, ve hatta, Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarından itibaren diplomasiyi bir varoluş aracı olarak kullanmıştır. Bu süre zarfında edindiği tecrübelere nazaran, siyasi seçkinlerinin aklına kazınan travmalar, hem bu ülkenin dış politika yapımını şekillendirmiş hem de iç politikaya yön vermiştir. Sevres paranoyası ve Rusofobya bunlardan ikisi olup, hem Türkiye'nin güncel Karadeniz politikalarını analiz etmemize yarar hem de ülkenin genel olarak üstüne diktiği politika yapımını anlamamıza imkan verir. Bu iki travma, ülkenin Rusya ve ABD nezdinde Batı'yla olan ilişkilerini şekillendirmektedir. Ukrayna Krizi sırasında Türkiye'nin ait olduğu ittifak kampının çok onaylamayacağı adımları atması Sevres Paranoyası ve Rusofobyaya bağlıdır, ve eksen kayması iddialarından bağımsız görülecektir ki, Türkiye'nin dış politika yapımı bu tarz gel gitleri hep yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
In the last period of the Ottoman Empire and the beginning of the young Turkish Republic, diplomacy and its way of execution were constituted an important aspect for Turkish survival. The experiences (with foreign powers) from these years caused traumatic effects on Turkish state elite, which later became an important component in shaping Turkish foreign and domestic policy-making. We focused on Sevres Paranoia and Russophobia as a lens through which to explore Turkey's Black Sea policy and to clarify Turkey's policy-making in general. These two traumas, while framing Turkish bilateral relations with her long-lasting ally, the U.S., give us insight into relations with her immediate neighbor, Russia. In this thesis, we posit that Turkish policies vis-s-vis the Ukrainian Crisis are very much related to Serves Paranoia and Russophobia, and separately from her alleged“axis shift”thesis will help us to see that Turkish foreign policy-making is generally about those ups and downs throughout the history.