Okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmede tekrarlı okuma tekniğinin kullanımı üzerine bir durum çalışması
A case study on the effectiveness of repeated reading strategy on the reading levels of students having reading difficulty
  1. Tez No: 541273
  2. Yazar: MEHMET PEKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmede Tekrarlı Okuma Tekniğinin kullanımı üzerine bir durum çalışmasıdır. Araştırma, Gaziantep ili, Şehitkamil ilçesine bağlı bir ilkokulda, araştırma amacına uygun olarak seçilen dört öğrenci ile yürütülmüştür. Seçilen öğrenciler zekâ, işitsel ve görsel yönden herhangi bir problemi olmamasına rağmen okuma güçlüğü bulunan öğrencilerdir. Seçilen öğrencilerin uygulama öncesindeki okuma düzeyleri, Akyol (2010) tarafından May'den (1986) uyarlanan“Hata Analiz Envanteri”ne göre değerlendirilmiş ve okuma düzeylerinin“Endişe Düzeyi”ve“Öğretim Düzeyi”nde olduğu tespit edilmiştir. Okuma düzeyleri tespit edilen dört öğrenciye hazırlanan uygulama takvimine göre 14 haftalık bir sürede video kayıt yöntemi ile hafta içi dört gün boyunca bir ders saati olacak şekilde toplam 64 saat Tekrarlı okuma tekniğine göre uygulama yapılmıştır. Okuma düzeyleri,“Hata Analiz Envanteri”, okuma hızı, doğru okuma oranı ve“Prozodik Okuma Ölçeği”ne göre değerlendirilmiştir. Öğrencilerin okuma ve anlamadaki ilerlemelerini görmek için her üç haftada bir değerlendirme yapılarak“uygulama süreci”ve“uygulama sonu”ndaki durumları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda endişe düzeyindeki öğrencinin serbest düzeye ulaştığı; öğretim düzeyindeki iki öğrencinin de serbest düzeye ulaştığı ve bir öğrencinin öğretim düzeyinde kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work is a case study that investigates the effects of repetitive reading technique in improving reading levels of students. The research was carried out with four students selected for research purposes in a primary school in Şehitkamil district of Gaziantep. The selected students had difficulty in reading despite having no problems in the intelligence, auditory and visual aspects. The reading levels of the selected students were evaluated according to the“Error Analysis Inventory”adapted from May (1986) by Akyol (2010) and their reading levels were found to be in“Anxiety Level”and“Teaching Level”. 64-hour repetitive reading technique was applied within 14 weeks and one class hour for four days on weekdays and their progress was video-recorded. Their reading levels were assessed with“Error Analysis Inventory”; and their reading speed and correctness were assessed with“Prosodic Reading Scale”. A general assessment was conducted in every three weeks to observe students' reading comprehension levels; and their during- and post-application levels were determined. At the end of the research, it was found out that a student in anxiety level has reached to free level; two students in teaching level have reached to free level; and a student has kept his state in teaching level.