Üniversite çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılığa olan etkisine dönük bir alan araştırması: Karabük Üniversitesi idari personel örneği
A field research on the effectiveness of the university staff to business and organizational context: Karabuk University executive personnel sample
  1. Tez No: 541284
  2. Yazar: İLHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında iş tatmini ve örgütsel bağlılığın çalışan personel üzerindeki etkisini araştırmak ve çözüm yollarını ortaya koymak adına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; iş tatmini kavramı, önemi, iş tatminini etkileyen faktörler ve iş tatmininin sonuçları ele alınmıştır. İkinci bölümde; örgütsel bağlılık kavramı, önemi, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; ilk iki bölümdeki teorik incelemeden sonra, Karabük Üniversitesi'nde çalışan, 191 idari personeli kapsayan ampirik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada Minnesota İş tatmin Ölçeği ve Allen- Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Minnesota İş Tatmin Ölçeği ile çalışanların işleri ile ilgili tatmin düzeyleri ölçülmüş, Örgütsel bağlılık ölçeği ile katılımcıların çalıştıkları kuruma karşı bağlılıklarının düzeyi belirlenmiştir. Yapılan anketten ortaya çıkan verilerin istatiksel olarak analizlerini belirleyebilmek için“SPSS 15.0 (Statistical Package for The Social Science)”programı kullanılmıştır. Ayrıca söz konusu verilerin çözümlenmesini yapabilmek için,“Stepwise Regresyon Analizi”,“Pearson Korelasyon Analizi”, Bağımsız örneklem“T testi (Independent Samples T Test)”ve“Anova Varyans Analizi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the investigation of the effect of job satisfaction and organizational commitment on the working staff and to contribute to the solution of these problems. The study consists of three parts. In the first part, the concept of job satisfaction, the importance, factors affecting job satisfaction and the results of job satisfaction are discussed. In the second part, the concept of organizational commitment, importance, factors affecting organizational commitment and results of organizational commitment are emphasized. In the third part, after the theoretical review in the first two sections, empirical study was conducted covering 191 administrative staff working at Karabuk University. Minnesota Job satisfaction scale and Allen-Meyer organizational commitment scale were used in the study. Minnesota job satisfaction scale was used to measure employee's job satisfaction levels, and participant's level of commitment to their organization was determined by organizational commitment scale. The SPSS 15.0 (Statistical Package for the Social Science) program was used to determine the statistical analysis of the data generated from the questionnaire. Also, Stepwise Regression Analysis, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T Test and Anova Variance Analysis were used to analyse the data.