İleri paravalvüler kaçak tespit edilen protez kalp kapaklı hastalarda girişimsel tedavi (Perkütan veya cerrahi) öncesi ve sonrası kolesterol ve lipoprotein metabolizmasının değerlendirilmesi
Evaluation of lipid metolism before and after interventional treatment (Percutaneous or surgical) in patients with advanced paravalvular leakage
  1. Tez No: 541525
  2. Yazar: AHMET GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İleri derecede paravalvüler kaçağı (PVK) olan protez kalp kapaklı hastalarda cerrahi ya da peruktan yolla tedavisinin serum lipid düzeyine olan etkisi literatürde daha önce herhangi bir çalışmada değerlendirilmemiştir. Daha önce paravalvüler kaçağın hemoliz mekanizması ve serum hemoliz parametrelerine olan etkisi literatürde yer almıştır. Buna ek olarak literatürde, kapak replasmanından sonra gelişen klinik olarak semptom ve bulguya neden olan ileri paravalvüler yetersizlik sonucunda hemoliz parameterlerinden olan haptoglobin, hemoglobinin düzeyi anlamlı olarak düşerken; laktat dehidrogenaz (LDH) ve serum bilirubinin düzeyi anlamlı olarak artar. Daha önceki araştırmalar göstermiştir ki; haptoglobinin, kolesterolün periferden karaciğere tekrar taşınma aşamasında görev alan Lesitin Kolesterol Açil Transeferaz (LKAT) enzimi üzerine Apolipoprotein A-I (Apo A-I) ve Apolipoprotein E (Apo E) inhibisyon yapabilir. Hemolize sekonder olarak azalan haptoglobin düzeyi artmış LKAT aktivitesine ve kolesterolün karaciğere alınımının artmasına ve serum kolesterol düzeyinde azalmaya neden olabilir. Bunun aksine cerrahi ya da perkütan yolla ileri paravalvüler kaçağın kapatılması sonucunda hemolizde azalma ve artan serum haptoglobin düzeyi Apo A-I ve Apo E üzerinden LKAT aktivitesinde azalmaya yol açabilir. LKAT aktivitiesindeki azalma serum kolesterolünde artışa neden olabilir. Bu çalışmada ileri PVK'sı olan semptomatik protez kalp kapaklı hastaların kapatma öncesi ve sonrası serum lipid parametreleri üzerine etkisini araştırılmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya 2005 yılı Ocak ayı ile 2019 yılı Ocak ayları arasında, son 3 ay içerisinde protez kalp kapak replasmanı ameliyatı olup transtorasik ekokardiyografi (TTE) ve transözofajeyal ekokardiyografi (TÖE) inceleme sonucu ileri paravalvüler kaçak tesbit edilen 71 hasta (ortalama yaş 56,1±14,1 yıl, 48 (%67,4)'ü erkek, 28 hasta perkütan traskatater yolla, 43 cerrahi tamir) dahil edildi. Hastaların biyoşimik ve hemoliz parametreleri (Laktat dehidrogenaz (LDH), hemoglobin, haptoglobin ve bilirubin) ve lipid parametreleri (LDL, HDL, total koesterol, trigliserit) kapatma öncesi ve sonrası 3 ay sonraki değerleri hastane bilgi 5 sistemi üzerinden taranarak elde edildi. Araştırmanın son üç ay içerisinde akut kardiyovasküler ve serebrovasküler olay, malignensi, kronik infeksiyon, perimer hiperlipidemi, aşırı alkol alımı, obezite, primer biliyer siroz, hipotiroidi, metabolik sendrom, son dönem böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, romatoid artrit ve diğer kollajen doku hastalıkları, HIV enfeksiyonu, kolestaz, nefrotik sendrom ve ilaçlara bağlı olarak meydana gelen hiperlipidemi, hiperlipidemi nedeniyle tedavi görmek ve sigara içiciliği dışlama kriteri olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırma popülasyonundaki 28 hastaya perkütan PVK tedavisi ve 43 hastaya cerrahi onarım uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Surgery in patients with prosthetic heart valves with advanced paravalvular leak (PVC) or wig-to-treat treatment of serum lipid level before the effect of the literature not evaluated in any study. Previously hemolysis of paravalvular leakage mechanism and its effect on serum hemolysis parameters are included in the literature. Add as clinical findings and symptoms after valve replacement hemolysishaptoglobin, hemoglobin level decreased significantly; lactate dehydrogenase (LDH) and The serum bilirubin level increases significantly. Previous studies have shown that; haptoglobin, cholesterol from the periphery to the liver to move back to the stage Apolipoprotein A-I (Apo A-I) on Lecithin Cholesterol Acyl Transeferase (LCAT) Apolipoprotein E (Apo E) may be inhibited. Decreased haptoglobin secondary to hemolysis increased LCAT activity and increased cholesterol to liver and serum may cause a decrease in cholesterol levels. In contrast, surgery or percutaneous decreased hemolysis and increased serum haptoglobin as a result of paravalvular leakage closure A decrease of LKAT activity through Apo A-I and Apo E may occur. LCAT Reduction in activity may cause an increase in serum cholesterol. Advanced PVC in this study Patients with symptomatic prosthesis heart valve before and after the closure of serum lipid The effects on the parameters were investigated. Materials and methods: Between January 2005 and January 2019, the last 3 Transthoracic echocardiography (TTE) and transesophageal echocardiography (TEE) result of advanced paravalvular leak 71 patients (mean age 56.1 ± 14.1 years, 48 ​​(67.4%) male, 28 patients percutaneous transcatheter 43 surgical repairs were included. Biochemical and hemolysis parameters of patients (Lactate dehydrogenase (LDH), hemoglobin, haptoglobin and bilirubin) and lipid parameters (LDL, HDL, total coesterol, triglycerides) before and after closure values ​​after 3 months of hospital information system. Acute in the last three months of the study cardiovascular and cerebrovascular event, malignancy, chronic infection, perimer hyperlipidemia, excessive alcohol intake, obesity, primary biliary cirrhosis, hypothyroidism, metabolic syndrome, end-stage renal disease, chronic liver disease, rheumatoid arthritis and other collagen tissue diseases occur due to HIV infection, cholestasis, nephrotic syndrome and drugs from the treatment of hyperlipidemia, hyperlipidemia, see treatment and exclusion criteria for smoking was considered. Results: The study population consisted of 28 patients with percutaneous PVC treatment and 43 patients. surgical repair was performed.