Preeklampsi tanısında maternal serum podocalyxin testinin tanısal değeri; prospektif vaka-kontrol çalışması
The diagnostic value of the maternal serum podocalyxin test in the diagnosis of preeklampsi; prospective case-control study
- Tez No: 541526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SARIİBRAHİM ASTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Anne ve bebek ölüm nedenlerinin en önemlilerinden olmaya devam eden preeklampsinin tanısını kolaylaştırabilecek ve preeklampsiyi öngörebilecek belirteçlere ihtiyaç vardır. Preeklampsili gebelerde glomerüllerde ve damar endotelinde hasarlar oluşmaktadır. Podocalyxin ise hem glomerüllerde hem de vasküler endotelde bulunan bir sialoglikoproteindir. Bu çalışmada preeklampside podocalyxin seviyeleri ve bunun preeklampsiyi öngörmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Şubat-Kasım 2018 tarihleri arasında Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum acil servisine doğrudan tansiyon yüksekliği ile başvuran ya da tansiyon yüksekliği nedeni ile kadın doğum kliniğine yönlendirilen hastalardan 2013 ACOG kriterlerine göre preeklampsi kriterlerini karşılayanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Tansiyon yüksekliği ile başvuran tüm hastaların ayrıntılı muayenesi yapılmış ve rutin kan tahlilleri alınmıştır. Kontrol grubu preeklampsi grubu ile korele özelliklere (gebelik haftası, gravida, parite ve yaş açısından) sahip sağlıklı gönüllülerden oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: There is a need for markers that can facilitate the diagnosis of preeclampsia, which is one of the most chief causes of maternal and infant mortality. Preeclampsia causes damage to the glomeruli and vascular endothelium in pregnant women. Podocalyxin is a sialoglycoprotein found in both glomeruli and vascular endothelium. In this study, we investigated the levels of podocalyxin in preeclampsia, and studied its potential to predict preeclampsia. Materials and Methods: Women admitted or referred to the Kocaeli Health Sciences University Derince Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology during February-November 2018 due to high direct blood pressure and diagnosed with preeclampsia according to the 2013 ACOG preeclampsia were included in the study. A detailed examination of all patients presenting with high blood pressure was performed and routine blood tests were obtained. The control group consisted of healthy volunteers having demographic features correlating with the preeclampsia group (gestational week, gravida, parity, and age).