Preeklampsi olan ve olmayan gebelerin maternal serum snöropilin-1 (sNRP-1) ve fetal kordon kanı Snrp-1'in konsantrasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal serum Neuropilin-1 (sNAP-1) and fetal cord blood snrp-1 concentrations of pregnant women with and without preeclampsia
  1. Tez No: 819853
  2. Yazar: SİMGE TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma preeklampsi ile komplike olan gebelikler ile kontrol grubu arasındaki maternal serum sNöropilin-1 (sNRP-1) ve fetal kord kanı serum sNöropilin-1 (sNRP-1) düzeylerinin karşılaştırılması için tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştıma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Doğumhanesine başvuran 18 yaş üzerindeki, 20. gebelik haftasından büyük olmak üzere toplam 53 gebe dahil edildi. Preeklampsi tanı kriterlerini karşılayan 28 gebe hasta grubunu, normotansif 25 gebe ise kontrol grubunu oluşturdu. Preeklampsi tanısında American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 2013 tanı kriterler temel alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan iki grup arasında gebelik haftası, preeklampsi öyküsü olması ve de TİT'de protein açısından istatistiksel fark saptandı Gebelik haftası kontrol grubundaki gebelerde preeklampsi grubundakilere göre istatistiksel olarak daha yüksekti. (p=0,007). İki grup arasında hemoglobin (p=0,736), trombosit sayısı (p=0,831), AST (p=0,561), ALT (p=0,734) ve fetal kord kanı serum sNRP-1 açısından istatistiksel fark yok iken maternal serum sNRP-1 açısından iki grup arasında istatistiksel fark saptandı (p=0,02). Maternal serum sNRP-1 kontrol grubunda preeklampsi grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük idi (sırasıyla, medyan 473,3 pg/ml'ye karşılık medyan 587,7 pg/ml). Maternal serum sNRP-1 için preeklampsi açısından en iyi sensitivite ve en iyi spesifisiteye sahip olan eşik değer 358,4 pg/ml olarak hesaplanmıştır. Bu eşik değerin üzerinde olan gebeler (yüksek grup, n=40) ile eşik değerin altında olan gebeler (düşük grup, n=13) preeklampsi gelişmesi açısından karşılaştırıldığında yüksek grupta preeklampsinin düşük gruba göre istatistiksel olarak daha fazla geliştiği saptanmıştır. Çalışmaya katılan gruplar arasında doğum şekli (p=0,01), APGAR skoru 1. dk (p=0,002), APGAR skoru 5.
Özet (Çeviri)
Aim: This study ha been designed to show the dosege differences in maternal serum sNRP-1 and fetal cord serum sNRP-1 between preeclampsia compliate pregnancies and the control groups. Materials and methods: This prospective work is apply to the Izmir Katip Çelebi University Atatürk Educational Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic. The appliant is over 18 and has experience with 53 pregnant women who had passed 20 weeks mask. 28 pregnant women who pased the critic for preeclampsia were the diseased group and 25 normotensive pregnant women were control group. The criterion of the diagnasis was based on the American College of Obstetricans and Gynecologists (ACOG) 2013. Results: The disrepancy statistic is determined about pregnancy week between two groups that participated into study preeclampsia story and TIT protein. These findings are higher in the control grup of pregnant women than preeclampsia group(p:0,007). There is no statistic difference in hemoglobin(p=0,736), number of thrombocyte (p=0,831), AST(p=0,561), ALT(p=0,734) and umblical cord blood serum sNRP-1 however there is a diffrence between these groups in maternal serum sNRP-1. Maternal serum sNRP-1 is less in control group than preeclampsia group statistically, in order of, median 473,3 pg/mL and median 587,7 pg/mL. The most sensitive and specific statistical cut-of value o maternal serum NRP-1 is calculated as 358,4 pg/mL in term of preelampsia. The comparison of the pregnant women with the higher cut-off value (higher group n:40) and the lower cut-off group ( lower group n:13). Preeclampsia is that the preeclampsia improvement of the higher group is more statistically. There is a statistically significant difference in delivery method(p=0,001), APGAR score 1. min (p=0,002), APGAR score 5.