Yöneticilik sendromları ve cam tavan sendromunun örgütlerde uygulanmasına (İstanbul vakıf üniversiteleri kadın akademik personeline) yönelik bir uygulama
An application for management syndromes and application of glass ceiling syndrome in organizations (İstanbul university women academic staff)
  1. Tez No: 541614
  2. Yazar: HÜLYA YENİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yüzyılda, iş yaşamının içinde kadın çalışan sayısının artması ile birlikte kadın çalışanlar üst düzey yöneticilik pozisyonlarında da görülmeye başlanmıştır. Ancak kadının iş gücünün içinde bulunduğu oranın giderek artış göstermesinin yanında kadınların üst makamlara gelmesi arasındaki oranda fazla bir artış olmadığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar, kadınların kariyerleri sürecinde üst düzey yöneticilik makamlarına yükselmelerinde“Cam Tavan”olarak adlandırılan, gözle görülemeyen ve aşılamayan engellerle karşılaştıklarını göstermektedir. Cam Tavan, üst kademelerde çalışan kadınların liyakatlerine, başarı ve yeteneklerine bakılmadan yükselmelerinin önüne geçen görünmez engelleri ifade etmektedir. Bu tez çalışmasında, yapılan Literatür taraması sonucu kadının Türkiye ve dünyadaki yeri, tarihi ve işgücüne katılımı, kadın çalışanların yaşadığı sendrom çeşitleri ve cam tavan sendromu araştırılmış, veriler araştırmaya katılan İstanbul Vakıf Üniversitelerindeki kadın akademik personeli üzerinde bir anket uygulaması ile test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last century together with increasing number of women in business, women began to be seen as senior executives. However, it has been observed that the percentage of women in business does not have so many differences from the percentage of women becoming executive managers. Researches demonstrate that women trying to become executive managers face some obstacles called“Glass Ceiling”which is not visible and impassable. Glass Ceiling describes an obstacle for women working as executive managers to get seniority regardless of their qualifications, success and skills. With this thesis study, as a result of the literature review the place, the history and labor force participation of women in our country and the world, syndromes experienced by working women and Glass Ceiling Syndrome have been researched and acquired data have been tried to be applied to academic women staff of Foundation Universities in İstanbul which have taken part in researches.