Kadın yöneticilerin karşılaştığı engeller. örnek uygulama: İnşaat sektöründe çalışan kadın yöneticilerin karşılaştığı engeller
Obstacles faced by women managers. Sample application: Barniers faced by female managers in the construction industry
  1. Tez No: 695956
  2. Yazar: FATMA ÇITIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişikliğe uğrayan toplumunun yapısında meydana gelen teknolojik gelişmeyle işgücü yapısında da değişiklikler yaşanmıştır. İşgücü yapısında meydana gelen bu önemli değişikliklerden biri de çalışan kadın sayısında önemli bir artışa sebep olmuştur. Yapılan araştırmalarda son zamanlarda iş yaşamına kadınların artan oranda dâhil olduklarını, fakat bu dâhil olmanın alt seviyelerde olduğu ve üst düzey kadrolarda yeterli düzeyde olmadıklarını göstermektedir. Bu nedenlere sebep olan birçok etkenler olup, günümüz iş hayatında kadınların bir türlü üstesinden gelemedikleri“cam tavan”altında çalışma mecburiyetinde oldukları dile getirilmektedir. Bu tez çalışmasında kadın yöneticilerin karşılaşmış oldukları engellerin, cam tavan sendromları ile birlikte önlerindeki zorlukların neler olduğunu, inşaat sektöründe çalışan kadın yöneticilerle yapılan anketler sonucunda elde edilen veriler ışığında çeşitli analiz teknikleriyle birlikte açıklanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been changes in the workforce structure with the technological development that has occurred in the structure of the society that has undergone changes with globalization. One of these important changes in the workforce structure has also caused a significant increase in the number of working women. Research shows that women are increasingly involved in business life, but this involvement is at a low level and that it is not at a sufficient level in senior positions. There are many factors that cause these reasons, and it is stated that in today's business life, women have to work under the“glass ceiling”, which they can never overcome. In this thesis, the obstacles faced by women managers, glass ceiling syndromes and the difficulties in front of them were aimed to be explained together with various analysis techniques in the light of the data obtained as a result of the capital cities working with women managers working in the construction sector.