İşletmelerin tersine lojistik uygulamalarının işletme performansına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of reverse logistics application on business performance
  1. Tez No: 541793
  2. Yazar: SEREN ERGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Lojistik kavramı doğru ürünün (talep edilen ürün), doğru yere (talep edilen yere), doğru zamanda (istenilen zamanda), ürüne zarar verilmeden, en az maliyetle ulaştırılmasıdır. Globalleşen dünya da işletmelerin, pazardaki değişimlerin etkisi ile rekabet üstünlüğü sağlamalarının büyük bir kısmını lojistik faaliyetleri oluşturmaktadır. Uzun yıllardır insanlar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birçok doğal kaynak elde etmiş ve bu kaynakları kullanarak yok etme derecesine getirmiştir. Bu gelişmeler, doğal kaynakların tüketimi ve yaşam döngüsünün yok olmaya başlamasına sebebiyet vermiştir. Günümüzde işletmeler bu durumun farkına vararak daha çevreci ve daha ekonomik faaliyetlere adım atmış, kullanılmış ürün ve materyallerin geri dönüşümüne önem vermiştir. Bu bağlamda çevre faktörleri, ekolojik ve sosyal sorumluluklar, yasal düzenlemeler, ekonominin etkisi ve müşteri talepleri gibi faaliyetler tersine lojistik (Reverse Logistics) kavramını ortaya çıkarmıştır. Lojistik ileri yönlü (üreticiden nihai kullanıcıya yani son tüketiciye ulaştırılması) olarak bilinirken tersine lojistik kavramı tam tersi yönünde bir harekettir. Genel anlamda tersine lojistik; kullanılmış ürünlerin geri dönüşümü, kaynak kullanımının azaltılması, ürünlerin tamiri veya yeniden üretimi, atıkların yok edilmesi ve yakılması amacıyla geri toplanması faaliyetleridir. Bu çalışmada genel olarak lojistik ile tersine lojistik faaliyetlerinden bahsedilmiş olup uygulama kısmında ise İmes Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelere anket uygulanmış ve elde edilen bulgular SPSS 23 ve Anova 23 programlarında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics is concept where right product(product requested) is delivered at right place(place requested) at right time(time requested) with minimum damage and cost. In globalized world, logistics provide bigger part of superiority in competition of businesses deriving from changes in market. For many years, humanity used many natural resource in order to meet his needs and almost drained these resources. Such developments, in result, drained natural resources and caused life cycle to perish. Today, businesses have become aware of this situation and taken more environment-friendly and economical steps and emphasized recycle of used product and materials. Within this context, environmental factors, ecological and social responsibilities, legislative regulations, economic impact, clients' requests etc. created the concept of Reverse Logistics. Logistics is understood as forward direction ( from manufacturer to end user) whereas reverse logistics is performed other way around. Reverse logistics, in general terms, includes activities such as recycling of used products, decreasing the consumption of sources, repairing products or reproduction, disposing wastes and collecting such wastes to burn them. In this work, concept of logistics and reverse logistics are explain in general terms. In practice, I have made survey on some businesses in İmes Industrial Zone. The results have been analyzed through SPSS 23 and Anova 23 software.