Elit taekwondocular 'da seçilmiş antropometrik özellikler ile bazı kuvvet parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between selected anthropometric characteristic and some strength parameters on elite turkish taekwondo players
  1. Tez No: 542015
  2. Yazar: ALİ SAĞIRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı Elit Türk Taekwondocular düzeyinde müsabakalara katılan sporcuların antropometrik ve kuvvet özellikleri ile bu özellikler arasındaki ilişkileri araştırılmak amaçlandı. Araştırmaya gönüllü olarak 14 bayan, 19 erkek sporcu dahil edilmiştir (Bayan yaş (19,21±2,4), erkek yaş (20,42±4,1). Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlarda bayan sporcuların kiloları 65,3 kg, boy uzunlukları 175,2 cm, kol uzunlukları 63,9 cm, vücut yağ oranları ise %14,35 olarak elde edilirken kuvvet düzeylerinden bacak kuvvetleri 85,4 kg, sırt kası kuvvetleri 86,4 kg olarak saptanmıştır. Erkek sporcuların ise kiloları 75,8 kg, boy uzunlukları 185,6 cm, kol uzunlukları 77,6 cm, vücut yağ oranları ise %13,70 olarak elde edilirken kuvvet düzeylerinden bacak kuvvetleri 129,3 kg, sırt kası kuvvetleri 123,2 kg olarak saptanmıştır. Elde edilen verilerin analizlerinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Elde edilen sonuçların literatürdeki diğer çalışmalar ile karşılaştırılmalarında; boy, kilo, uzunluk ölçülerinde geçmiş yıllardaki sporculardan daha fazla olduğu görülmüştür. Ancak erkek sporcularımızın omuz ve kalça çevre ölçümlerinde farklılıklar olduğu, geçmiş yıllara göre daha düşük kalça çevresi, daha fazla omuz çevre uzunluklarına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Kuvvet düzeylerinde ise literatürde genellikle ölçüm metotları arasında farklılıklar olduğu, bu araştırmadaki ölçümlerin kilogram türünden olduğundan literatür ile farklılıklar olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca antropometrik ölçümlerden özellikle kol uzunluklarının ve yağ oranlarının kuvvet düzeyleri ile ilişkileri negatif ve pozitif yönde oldukları ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucuna baktığımızda geçmiş yıllara göre şuandaki Türk taekwondo milli takımındaki sporcuların daha uzun boy, daha fazla kilo ve daha farklı omuz-kalça ölçülerine sahip oldukları, ayrıca kol uzunlukları ve pençe kuvvetleri ve yağ oranları ile kuvvet düzeyleri arasında ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler; Antropometrik ölçümler; Kuvvet; Taekwondo
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the anthropometric and strength parameters of elite level Turkish taekwondo athletes who participating to the competitions and relation between these parameters. 14 female and 19 male athletes were included voluntarily in the study (Female age (19,21±2,4), male age (20,42±4,1). In the results we obtained without working, the weight of female athletes was 65.3 kg, height length was 175.2 cm, arm length was 63.9 cm and body fat ratio was 14.35, while leg strengths were 85.4 kg, back forces 86, 4 kg. In male athletes, the weight was obtained as 75.8 kg, height length 185.6 cm, arm length 77.6 cm and body fat ratio 13.70, while leg strengths were 129.3 kg, backrest strength 123.2 kg. Descriptive statistics were used in the analysis of the obtained data. In comparing the results obtained with other studies in the literature; height, weight and length were found to be higher than the athletes in previous years. However, it has been found that our male athletes have differences in shoulder and hip circumference measurements, have lower hip circumference and more shoulder perimeter than in previous years. In force levels, it is observed that there are differences between the measurement methods in the literature and there are differences with the literature because the measurements in this research are of kilogram type. In the study, it was also found that anthropometric measurements, in particular arm lengths and fat ratios, are correlated negatively and positively with force levels. When we look at the results of the study, it has been revealed that the athletes in the Turkish national taekwondo team according to the past years have longer length, more weight and different shoulder-hip measurements, and also there are relations between arm lengths and claw forces and fat ratios and strength levels. Key Words; Anthropometrik measurements; Force; Taekeondo