Venöz yetmezlikte egzersiz eğitiminin etkinliği
The effectiveness of exercise training in venous insufficiency
- Tez No: 542197
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, venöz yetmezlikte (VY) yalnızca kompresyon uygulamasına kıyasla, kompresyon tedavisine ek olarak uygulanan egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, venöz hemodinamik durumları, kas kuvveti, klinik şiddet, semptom, fonksiyonel kapasite ve yürüme hızı üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya venöz yetmezlik tanılı 24 gönüllü hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak egzersiz ve kontrol grubuna ayrıldı. Kontrol grubuna sadece kompresyon tedavisi uygulanırken, egzersiz grubuna kompresyon tedavisine ek aerobik, kuvvetlendirme ve germe egzersizlerinden oluşan program 2 gün/hafta, 6 hafta boyunca uygulandı. Hastaların yaşam kaliteleri Kronik Venöz Hastalıklar için Yaşam Kalitesi Anketi-20 (KVHYA-20) ve Kısa Form-36 (KF-36) ile, venöz hemodinamik durumları Duplex Doppler Ultrasonografik Görüntüleme (DDUG) ile, klinik şiddetleri Venöz Klinik Şiddet Skoru (VKŞS) ile, kas kuvvetleri hand-held dinamometre ile, ağrıları Görsel Analog Skala (GAS) ile, ödemleri çevre ölçümü ile, fonksiyonel değerlendirmeleri 6 dakika yürüme testi (6DYT) ve 10 metre yürüme testi (10MYT) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of exercise training in addition to compression therapy on quality of life, hemodynamic status, muscle strength, clinical severity, functional capacity and gait velocity in venous insufficiency compared to compression treatment alone. Twenty-four volunteer patients with venous insufficiency included in the study were randomly divided into two groups as exercise and control. While the control group received only compression therapy, the exercise group was applied exercise training consisted of aerobic, strengthening and stretching exercises in addition to compression therapy for 2 days/week, 6 weeks. All the patients were assessed with Chronic Venous Disease Quality of life Questionnaire-20 (CIVIQ-20), Short Form-36 (SF-36), Duplex Doppler Ultrasonography (DDU), Venous Clinical Severity Score (VCSS), hand-held dynamometer, Visual Analogue Scale (VAS), circumference measurements, 6-minute walk test (6MWT) and 10-meter walking test (10MWT), before and after the treatment.