İthalat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Accounting at import transactions and a practice
  1. Tez No: 211858
  2. Yazar: ASLI KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İthalat, bir ülkenin başka ülkelerde üretilmiş malları döviz karşılığında satın almasıdır.Dış ticaret ithalat ve ihracat hareketlerinin toplamından oluşmaktadır. İthalat ve ihracatbir takım prosedürler bütünüdür. Bir takım belgelerin ithalat ve ihracat esnasındagümrüğe ya da diğer yetkili mercilere ibraz edilmesi gerekmektedir. Örnek olarak fatura,konşimento, menşe şehadetnamesi, gümrük beyannamesi , dolaşım belgeleri verilebilir.Ticari terimlerin her ülkede değişik yorumlanması sonucu ortaya çıkananlaşmazlıkların önüne geçebilmek için“Incoterms”kabul edilmiştir. Böylece teslim veödeme şekilleri her ülkede aynı şekilde yorumlanmakta, işletmeler aralarındaki güvençerçevesinde uygun teslimat ve ödeme şekillerini belirlemektedirler.İşletmeler ithalat işlemlerini doğru ve güvenilir olarak kayıt altına almakistemektedirler. Bu nedenle“Dosya Sipariş numaraları”ile her ithalat dosyasını ayrı ayrıtakip ederek, Verilen Sipariş Avansları hesabının alt hesaplarında izlemektedirler. İlgilihesaplar daha sonra Stoklara devredilerek Bilançoda yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Importation is defined as the act of buying goods produced in other countries bya counrty with foreign exchange .Foreign trade consists of all import and exporttransactions. The terms importation and exportation include certain procedures.Accordingly , certain documents such as invoice , bill of lading , certificate of origin ,customs declaration and movement certificates must be presented to the customs orother authorities during these transactions.?Incoterms? , a set of international commercial terms , have been accepted so asto avoid the misunderstandings resulting from different interpretations of such terms indifferent countries.Thereby , delivery and payment conditions are interpreted in thesame manner in every country and they are determined conveniently based on the trustbetween companies.