Yeni kamu yönetimi anlayışında devletin rolü
The role of the state in the new concept of public administration
  1. Tez No: 542423
  2. Yazar: ÜMİT ÇINKIR
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni kamu yönetimi anlayışında devletin rolünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda kamu yönetiminde reformu gerekli kılan durumlar incelenmiştir. Yapılan reformlar sonucunda ortaya çıkan yeni yönetim anlayışının temelleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Vatandaşın yönetime katılımı, şeffaflık, hesap verilebilirlik kavramlarının yeni kamu yönetimi anlayışındaki yeri gösterilerek kamu yönetiminin ilk devletlerden itibaren geçtiği aşamalar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Böylece yeni kamu yönetimi anlayışı ile devletin rolü değişmiştir. Yeni Kamu Yönetimi düşüncesi, geleneksel bakımda çalışmayı temel alan kamu idaresinin yapısı ve çalışmasına yapılan tenkitlerden beslenerek etkileşim ve teknoloji sahasındaki ilerlemelerle aynı doğrultuda özel sektörde karşılaşılan dönüşümün sonucunda oluşmuştur. Yeni kamu yönetimi düşüncesi; serbest piyasa mekanizmasının daha etkin ve faal olduğunu öne sürerek, firma idaresi ile kamu idaresi arasındaki çeşitliliğin azaltıldığını söylemektedir. Özel kesimin sektörün işletme yönetimi zihniyeti yeni kamu idaresi yeniliklerini biçimlendirmektedir. Yeni kamu idaresi, devletin niteliğini şekillendirirken devlet ve halk arasındaki etkileşimler tekrar ifadelendirmektedir. Bu kapsamda, devlet geliştirmekle veya daraltmakla değil devletin temel standart işlevlerine yoğunlaşılarak daha verimli hale getirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of the state in new public administration. In this context, situations requiring reform in public administration are examined. It focuses on the principles of the new management approach that emerged as a result of the reforms. The importance of citizens' participation in management, transparency and accountability in the new public administration concept is explained and the stages of public administration since the first states are discussed in detail. Thus, the role of the state has changed with the understanding of new public administration. The idea of the new Public Administration was the result of the transformation in the private sector, in line with advances in interaction and technology, by developing with the critisim on structure and work of public administration. New public management thinking; arguing that the free market mechanism is more effective and active, and that the diversity between the firm administration and the public administration is reduced. The corporate management mentality of the private sector shapes the new public administration innovations. While the new public administration shapes the nature of the state, the interactions between the state and the public are re-evaluated. In this context, it is aimed to make the state more efficient by focusing on the basic standard functions of the state and not by developing or narrowing the state.