Bilim uygulamaları dersinde STEM alanları temelinde bir öğretim tasarımı deneyimi
The experience of a teaching design based on STEM fields in science practices course
  1. Tez No: 542643
  2. Yazar: ASUMAN OKKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Dünyada eğitim sistemlerindeki paradigma değişimlerine paralel olarak Türkiye'de de STEM eğitimi ile ilgili adımlar atılmaya başlanmıştır. Yakın gelecekte tüm K-12 seviyelerinde STEM eğitimi yaklaşımının eğitim sistemimize dahil olacağı söylenebilir. Bu gelişmeler doğrultusunda gerçekleştirilen araştırma, ortaöğretim seviyesinde STEM eğitimi yaklaşımı hakkında hem öğrencilere hem de öğretmenlere deneyim kazandıracak bir öğretim tasarımının etkilerini inceleyen bir eylem araştırmasıdır. Farklı alanlardan (fizik, kimya, biyoloji, matematik ve görsel sanatlar) beş öğretmen ve bir ölçme-değerlendirme uzmanıyla birlikte araştırmacı aynı zamanda uygulayıcı olarak sürecin içinde yer almış, ekip olarak belirlenen bir sorun alanı için çözüm üretmeye çalışmıştır. Öğretim tasarımının teması fen ve matematik alanlarının müfredat konularıyla, gerçek yaşamla ve sanatla bağlantılı olan“fotoğraf”tır. Öğretim tasarımının pilot uygulaması 2015-2016 akademik yılında İstanbul'da bir özel okulunun 10.sınıf seviyesindeki N = 4 öğrencinin katılımıyla ders dışı etkinlik olarak uygulanmıştır. Asıl uygulama 2016-2017 akademik yılında fen lisesi 10.sınıf seviyesindeki 11 kız ve 13 erkek olmak üzere toplam N = 24 öğrenci ile ile Bilim Uygulamaları dersi kapsamında 14 hafta süreyle, 16 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma birbirinden farklı nitelikte uygulamalar içermektedir. Dolayısıyla çok sayıda ve farklı nitelikte veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ağırlıklı olarak nitel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada nicel veriler de elde edilmiştir. Bu veriler daha çok nitel verileri desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların uygulama öncesi beklentileriyle, uygulama sonrası yaşadıkları deneyime ilişkin görüşleri öğretim tasarımının hem öğrencilere hem de öğretmenlere yönelik hedefleriyle örtüşmektedir. Bu araştırmada tüm STEM alanları ve sanatı Bilim Uygulamaları dersinde entegre eden bir model oluşturulmuştur. Kullanılan modelin etkilerini inceleyen araştırmanın literatüre katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the paradigm shift in education systems in the world, steps related to STEM education have begun to be taken in Turkey. In the near future, it can be said that STEM Education approach will be included in our education system at all K-12 levels. The research that has been developed in line with these trends is studies the effects of a instructional design that will help both teachers and students gain experience about the STEM training approach. The researcher also took part in the process as a practitioner and tried to find solutions for a problem area identified as a team together with five teachers from different fields (physics, chemistry, biology, mathematics and visual arts) and a measurement-evaluation expert. The theme of the instructional design is“photography”, which is related to the curriculum topics of science and mathematics, real life and art. The pilot study of the instructional design was implemented as an after school activity with N = 4 students in the 10th grade of a private school in Istanbul in the 2015-2016 academic year. The main application of the research took place in the 2016-2017 academic year with N = 24 high 10th grade Science High school students (11 girls and 13 boys). It was carried out within the framework of The Science Practices Course in 16 hours in a 14-week period. This research includes various aplications that differ in nature. Thus, various different devices of data collection have been used.Qualitative analysis methods were mainly used for data analysis. Quantitative data has also been acquired in the research. This type of data has been used to reinforce the qualitative data. According to the findings, the pre-application expectations of the participants and their opinions about their experience after the application were consistent with the goals of the instructional design for both students and teachers. In this research, a model which integrates all STEM fields and art in Science Practices course has been created. It is believed that this study examining the effects of the model used will contribute to the literature.