Serebral palsi olan hastalarda işitmenin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing in patients with cerebral palsy
- Tez No: 542644
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Serebral Palsi (SP), gelişmekte olan beynin pre/peri/post-natal dönemde çeşitli nedenlerle hasarlanmasına bağlı gelişen, ilerleyici olmayan, ağırlıklı olarak motor fonksiyon ve postür bozukluğunu kapsayan klinik bir tablodur (Bax ve ark. 2005). Etkilenen bölgeler genellikle motor fonksiyon bozukluğu olmasına rağmen sıklıkla tabloya işitme problemleri, konuşma ve dil bozuklukları, görme problemleri de dahil olmak üzere çeşitli problemler eşlik edebilir (İrdesel 2000, Hilary M. Hart 2014). Bu nedenle SP'li hastaların işitme fonksiyonlarını değerlendirmek ve SP'li bireylerde eşlik edebilecek işitme kaybına dikkat çekmek, işitme kaybı yaygınlığını değerlendirmek amacıyla çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda yaşları 2 ila 10 arasında değişen 26 SP tanısı almış çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar odyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Katılımcıların %38,46'sında işitme kaybı saptanmıştır. Katılımcılar, benzer demografik özelliklere sahip normal işiten herhangi bir problemi bulunmayan 15 çocukla işitme açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a clinical picture of the developing brain that occurs due to various reasons of prenatal, perinatal or postnatal period of injury, which is not progressive but changes over time, predominantly posture and motor dysfunction (Bax et al. 2005). Although the affected areas are usually motor dysfunction, various problems including hearing problems, speech and language disorders, oral and dental problems, can often be accompanied by irregularities (Irdesel 2000; Hilary M. Hart 2014). Therefore, we aimed to evaluate the hearing function of patients with CP and to draw attention to the hearing loss that may accompany in patients with CP and to evaluate the prevalence of hearing loss. 26 children aged between 2 and 10 years with CP diagnosis were included in our study. Participants were evaluated audiologically. Audiological results were compared between CP patients(n=26) and 15 normal hearing children with demographic characteristics similar to the CP group. Hearing loss was observed in 38,46% of CP group.