Akut apandisit hastalarında alvarado skoru ve proadrenomedullin düzeyinin tanısal etkinliği
Diagnostic effectiveness of alvarado score and proadrenomedullin level in patients with acute appendicitis
  1. Tez No: 704895
  2. Yazar: SAMİ OLKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada acil servise karın ağrısı şikâyeti ile başvuran ve akut apandisit tanısı konulan hastalarda MR-proADM düzeyinin ve Alvarado Skorunun tanısal yaklaşımdaki etkinliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Randomize, kontrollü ve prospektif nitelikteki bu çalışma, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran ve ilk değerlendirmede akut apandisit olduğundan şüphe edilen hastalar arasından çalışmaya katılmaya kabul eden 150 hasta ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it was aimed to reveal the effectiveness of MR-proADM level and Alvarado Score in the diagnostic approach in patients who applied to the emergency department with the complaint of abdominal pain and diagnosed with acute appendicitis. MATERIALS AND METHODS: This randomized, controlled and prospective study was conducted with 150 patients who admitted to Sakarya University Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic and were accepted to participate in the study among the patients suspected of having acute appendicitis at the initial evaluation.