M. İ. Kutuzov'un hayatı ve faaliyetleri (1745-1813)
M. I. Kutuzov's life and His activities (1745-1813)
- Tez No: 542862
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mihail Kutuzov Rus ve Dünya tarihinde önemli bir yer tutan askerî komutan ve diplomattır. 1745 yılında Rusya'nın St. Petersburg şehrinde doğdu. Babası bir askerî-mühendis olan Kutuzov, küçük yaşlardan itibaren askerler arasında bulunduğundan dolayı askerî bir okulda okumayı tercih etti. Kutuzov, iyi bir askerî eğtim aldıktan sonra birçok askerî seferde ve askerlik dışında da idari ve diplomatik görevlerde bulundu. Osmanlı-Rus Savaşları olmak üzere, Napolyon Savaşları ve 1812 Vatan Savaşı'nda hem asker olarak hem de komutan olarak görevler aldı. Kutuzov, Osmanlı-Rus Savaşları'ndaki başarıları ile Rus İmparatorluğu'nun Balkanlar ve Karadeniz'de genişlemesine katkı sağladı. Kutuzov, Osmanlı başkenti İstanbul'da Rusya İmparatorluğu'nun fevkalede büyükelçisi olarak da görev yaptı. 1812 yılında Napolyon'un Rusya'yı istila etme girişimi üzerine bütün Rus ordusunun başkomutanlığı görevini üstlendi. 1812 Vatan Savaşı'nda izlediği stratejik hamlelerle Napolyon'un Büyük Ordusu'nu yok etmeyi başardı. Böylece Rusya'nın istila edilmesini engellemiş oldu. Özetle hem askerî yönü itibari ile hem de diplomatik alanda göstermiş olduğu başarılarla çok yönlü bir kişi olduğunu kanıtladı. Katıldığı savaşların ve almış olduğu görevlerin hemen hemen büyük bir kısmından başarı ile ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Mikhail Kutuzov is a military commander and diplomat who have an important place in Russian and World history. Mikhail Kutuzov was born in St. Petersburg in 1745 in St. Petersburg. His father was a military-engineer, Kutuzov preferred to study at a military school because he was among the soldiers since he was young. After receiving a good military training, Kutuzov served in many military expeditions and other administrative and diplomatic missions. He served as a soldier and commander in the Napoleonic Wars and the 1812 Patriotic Wars, including the Ottoman-Russian wars. Kutuzov contributed to the expansion of the Russian Empire in the Balkans and the Black Sea with its achievements in the Ottoman-Russian Wars. Kutuzov also served as ambassador of the Russian Empire in Istanbul, the Ottoman capital. In 1812, when Napoleon attempted to invade Russia, he served as the commander-in-chief of the Russian army. With his strategic movements during the war of 1812, he managed to destroy Napoleon's Great Army. Thus, it prevented the invasion of Russia. In summary, it proved to be a versatile person with both military and diplomatic achievements. He successfully left almost a large part of his battles and duties.