Suluca-Kocaveli (Lapseki - Çanakkale) katenasında toprak özellikleri ve taksonomik değişim
Taxonomic changes and soil properties in Suluca-Kocaveli soil catena (Lapseki-Çanakkale)
  1. Tez No: 543153
  2. Yazar: GAMZE SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Suluca-Kocaveliköy (Lapseki-Çanakkale) katenasında toplam beş adet toprak profili incelenmiştir. Farklı rakım ve topoğafyada yer alan toprak profillerinin morfolojik tanımlaması yapılarak, her bir horizondan toprak örnekleri alınmıştır. Bu çalışma, alınan toprak örneklerinde fiziksel, kimyasal ve bazı minerolojik (XRD, SEM, oksit) analizler yapılarak söz konusu toprakların önemli özelliklerinin saptanması, katenasal farklılıkların toprakların oluşumu ve sınıflandırılmasına etkisinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Laboratuvar analizi sonuçlarına göre toprak profillerinin genel olarak kumlu kil ve kil tekstür sınıfının baskın olduğu görülmüştür. Toprak asitliği (pH) genellikle hafif alkalin olarak bulunmuştur. Organik madde içeriğinin en fazla 2 numaralı profilde olduğu belirlenmiştir. (P2 %15.9) Katyon değişim kapasitesi (KDK) değerleri kil içeriğinin yüksek olması nedeni ile en yüksek 3 numaralı profilde (43 cmol kg-1) olarak bulunmuştur. Toprak profillerinde toprak oluşumunun incelenmesinde SiO2/Al2O3, CaO gibi ayrışma oranları ve kimyasal alterasyon indeksi (CIA) plajioklas alterasyon indeksi (PIA) gibi indeksler kullanılmıştır. Bu indekslere göre, kil hareketi ve yerinde ayrışmanın etkili olduğu 3 no'lu profil, diğer profillere göre kimyasal ayrışmanın en yüksek olduğu (CIA 85,51) profil olarak bulunmuştur. İncelenen profiller, analiz sonuçlarına ve morfolojik gözlemlere bağlı olarak Toprak taksonomisi ve WRB sınıflandırma sistemine göre sınıflandırılmıştır. Toprak taksonomisinin entisol, inceptisol, mollisol ve alfisol ordoları, WRB sistemine göre ise calcisols, phaozems, leptosols ve cambisols ve luvisols referans toprak grupları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of five soil profiles were investigated in Suluca-Kocaveliköy (Lapseki-Çanakkale). The soil profiles in different altitudes and topography were described in morphologically and soil samples were taken from each horizon. İn this study, physical, chemical and some mineralogical (XRD, SEM, oxide) analyzes were performed to determine the important properties of soils in the soil samples and to determine the effect of catena differences on the formation and classification of soils. According to the result of soil profiles dominant soil textures were sandy clay and clay. The soil acidity (pH) was generally found to be slightly alkaline. The highest organic matter was found in profil 2. (P2 15.9%). The hihest cation exchance capacity (CEC) values were found in profile number 3 (43 kg cmol-1) due to the high clay content of this soil. Decomposition rates such as SİO2/Al2O3 CaO and chemical alteration index (CIA), plagioclase alteration index(PIA) were used in the soil profiles. According to these indexes the profile no 3, in which clay movement and in situ weathering are effective, were found to has the highest chemical weathering (CIA 85,51) compared to other profiles. The examined profiles were classified according to the soil taxonomy and WRB classification system depending on the analyses results and the morphological observations. Soil taxonomy entisols, inceptisols, mollisols and alfisols. orders: According to the WRB system, calcisols, phaozems, leptosols, luvisols and cambisols were determined by reference soil groups