Antik dönem Pisidia bölgesi su yapıları
Water structures in ancient Pisidia region
  1. Tez No: 543232
  2. Yazar: FATİH ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Su insan yaşamında her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Yerleşik yaşama geçiş ve tarımın başlangıcı su ile bağlantılıdır. Önceleri kentlerin çoğu akarsu yakınlarına kurulmuştur. Güvenlik gerekçeleriyle kentlerin, muhkim alanlara konumlandırılmasıyla, suyun kente taşınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yunan ve Roma şehirlerinin en önemli sorunu, konumlandıkları coğrafya nedeniyle su temin etmek olmuştur. Su yapıları bu noktada kurtarıcı olmuş ve zamanla ihtiyaç karşılamaktan ziyade sanat eserleri haline gelmiştir. Suyollarının geçtiği coğrafi koşullara göre inşa edilen yapılar, su kaynağından başlamak üzere, suyolları, su kemerleri, çeşmeler, hamamlar ve sarnıçlardır. Romalılar kentlere su götürürken, kemer ve tonoz işçiliğinde usta oldukları için sanat eseri niteliğinde olan su kemerlerini kentlere kazandırmışlar ve bunlar günümüze kadar gelmiştir. Kentlere su getirmek için coğrafi koşullar uygun ise taş, kurşun veya pişmiş toprak künklerin birbirine eklenmesi yoluyla yapılan su yoları kullanılmıştır. Fakat arazi koşulları buna uygun değilse bir veya birden fazla katlı su kemerleri (aquaduct) inşa edilmiştir. Bazı durumlarda kilometrelerce uzunlukta suyolları inşa edildiği bilinmektedir. Tez kapsamında, Antik Dönem'de, su iletim sistemleri, su yapıları ve suyu ileten suyolları ve boru sistemleri irdelenmiş, Pisidia Antiokheia, Ariassos, Apollonia, Konana, Kremna, Sagalassos, Seleukeia Sidera ve Termessos Antik Kentlerinde bulunan su yapıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water has always had an important place in human life and the transition to settled life, the beginning of agriculture is linked to water. In the past, most of the cities were built in stream beds. For security reasons, the need to move the city to the city has emerged by positioning the cities in safe areas. The most important problem of the Greek and Roman cities was to supply water due to the geography they were located in. Water structures have become savior at this point and have become works of art rather than meeting the need in time. Constructed according to the geographic conditions of the waterways, the structures are waterways, aqueducts, fountains, baths and cisterns starting from the water source. While the Romans were taking water to the cities, they gained the art of aqueducts, which were the masterpieces in the arch and vaulting, and they have come to the present day. In order to bring water to the cities, if water conditions are appropriate, the waterway which is made by adding stone, lead or terracotta pipes is used. However, if the terrain conditions are not suitable, one or more storey aqueducts are constructed. Kilometers of length waterways were built. Within the scope of the thesis, the water transmission systems in the Anatolia and the World, Water Structures and water-conducting waterways and pipe systems were explored and the water structures in Pisidia Antiokheia, Ariassos, Apollonia, Konana, Kremna, Sagalassos, Seleukeia Sidera and Termessos Ancient Cities were investigated.