Risk adjusted hospital mortality prediction model: A case study in a Turkish training & research hospital
Risk ayarlı hastane ölüm tahmin modeli: Bir Türk eğitim ve araştırma hastanesinde uygulama örneği
  1. Tez No: 543442
  2. Yazar: FATMA GÜNTÜRKÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL VUPA ÇİLENGİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde, sağlık kurumları kalite ve hasta güvenliğine oldukça önem vermektedir. Bu bağlamda, hayatın korunması ve yüksek ölüm oranlarının önlenmesi tüm ülkelerde sağlık hizmeti sunucularının başta gelen amaçlarından bir tanesidir (Whalley, 2010). Hastanelerin ana amacı hayatın korunması olmasına rağmen hastane ölümlerine olan ilgi azdır (Champbell ve diğer., 2011). Bu nedenle; hasta güvenliğini artırmak ve tedavi hizmetlerini iyileştirmek için öncelikle hastanede kalış sırasında gerçekleşen ölümlere dayalı güvenilir ölüm oranlarının geliştirilmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada risk ayarlı ölüm oranlarının Türkiye'de uygulanabilirliğini göstermek amaçlanmıştır. Bu çalışma bu alanda yapılmış olan ilk çalışmadır. Bu çalışmada; 1155 yataklı bir Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören ve taburcu tarihi Ocak-Kasım 2014 tarihleri arasında olan 30182 hastanın verileri üzerinden popüler veri madenciliği yöntemlerinden lojistik regresyon, karar ağaçları, rastgele orman metodu ve yapay sinir ağları kullanılarak risk ayarlı hastane ölüm tahmin modelleri geliştirildi. Çalışma sonunda kullanılan tüm yöntemlerin performansı karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In today's world, health organizations give much importance to quality and patient safety. To this end, conservation of life and prevent excessive deaths are one of the vital objectives for health services in all countries (Whalley, 2010). Although main function of hospitals is to save lives, there is a little attention to hospital mortality (Champbell et al., 2011). In this context; generating reliable mortality ratio then monitoring them are a prerequisite for improvement in care and development in patient safety. This study aimed to demonstrate the applicability of risk adjusted mortality ratio in Turkey. This is the first study conducted in this field in Turkey. To this end, various risk adjusted hospital mortality prediction models were developed by using some popular data mining techniques; logistic re-gression, decision trees, random forests and artificial neural networks. The data from 30182 inpatients of one of the Turkish training and research hospitals with 1155 beds were used. The data collected from inpatients whose discharge period was January to November in 2014. At the end, the performance of these methods were compared.