Türkiye Varlık Fonunun İslami finansın gelişmesine muhtemel katkıları
Possible contributions of the Turkey Wealtf Fund to the development of Islamic finance
  1. Tez No: 543485
  2. Yazar: VOLKAN ALPAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ANTEPLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ulusal varlık fonları geleneksel kamu emeklilik fonları ve ulusal para biriminin destekleyen oluşumlardan farklı yeni bir varlık yönetim türü olarak ortaya çıkmıştır. UVF'ler genel olarak yurtdışında yatırım yapan kamu himayesinde veya kontrolünde bulunan finansal oluşumlardır. UVF'lerin daha çok faaliyet alanları belirlenirken kuruldukları ülkelerinin konjonktürel ve gelecek bakımından ihtiyaçları doğrultusunda teşekkül ettikleri anlaşılmıştır. Her ne kadar UVF'ler ülkelerin merkez bankaları veya resmi döviz rezervlerinin bir parçası gibi görünse de onları farklı kılan özellikleri mevcuttur. 2016 yılı Ağustos ayında ülkemizin ilk varlık fonu olan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştur.“Şirketin ana faaliyet konusu, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek amacıyla Türkiye varlık Fonu'nun ve bu fona bağlı alt fonların kurulması ve yönetilmesi”olarak belirlenmiştir. TVF bünyesine devredilen Türkiye' nin önemli varlıkları ile yaklaşık 40 milyar dolarlık bir varlık büyüklüğüne ulaşmıştır. TVF' nin kuruluş gerekçesi olarak birçok amaç belirlenmiştir. Bunlardan en dikkat çekenlerin başında“Katılım finansmanına uygun varlıkların gelişmesine destek olmak”gelmektedir. Bilindiği üzere İslami finansal enstrümanlar sukuk adı altında dünyada uzun zamandır kullanılmasına rağmen ülkemiz için yeni ve geliştirilmesi gereken bir konudur. Sukuk 14 farklı alt türe ayrılmış olup genel olarak en çok kullanılan türleri; Mudaraba, Muşaraka, Murabaha, Salam, İcara, İstisna ve Wakala'dır. Türkiye' de sukuk karşılığı olarak kira sertifikası geliştirilmiş olup 5 türe ayrılmıştır. Bu çalışmada varlık fonları incelenecek olup Türkiye varlık fonunun İslami finansal enstrümanların gelişmesine muhtemel katkıları incelenmiş ve önermeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sovereign Wealth Funds have emerged as a new asset management type that is different from traditional public pension funds and the supporting structures of the national currency. UVFs are financial entities that are under the supervision or control of the public sector, generally investing abroad. While determining more activity areas of UVFs, it is understood that their countries were formed in line with their conjunctural and future needs. Although the UVFs seem to be part of the central banks or official foreign exchange reserves of the countries, they have characteristics that make them different. In August 2016, Turkey Asset Management Corporation, the First Sovereign Wealth Fund in Turkey, had been established.“The main activity of the company is to contribute to the variety and depth of vehicles in the capital markets within the framework of relevant legislation provisions, to bring public assets to economy, to provide foreign resources, to participate in strategic, large-scale investments and to establish and manage the assets of the Turkey Wealth Funds and its subsidiaries.”TVF has reached an asset size of approximately 40 billion dollars with the important assets of Turkey, which has been transferred to the structure. As the foundation of TVF, many aims have been determined. Among the most notable are“supporting the development of assets suitable for participation financing”. As is known, Islamic financial instruments have been used in the world under the name of sukuk for a long time, but for our country, a new issue needs to be developed. Sukuk is divided into 14 different subtypes and is the most common species in general; Mudaraba, Muşaraka, Murabaha, Salam, Icara, Istisna and Wakala. In Turkey, a rental certificate has been developed for sukuk and has been divided into 5 species. In this study, asset funds will be examined and possible contributions of the Turkey Wealth Funds to the development of Islamic financial instruments have been reviewed and proposals have been presented.